Home Rodinne zahrady Prirodni zahrady

Vlastní salát chutná nejlépe

Čerstvý, křehký hlávkový nebo listový salát je opravdu lahůdka.  Společně s ředkvičkami je to jedna z prvních jarních zelenin, které sklízíme z užitkové části rodinné zahrady či ekozahrady. Mnohdy se však potýkáme s jeho pěstováním, přesto, že se jedná o nenáročnou zeleninu s rychlým růstem.

Jak tedy na to?
DSCN6313 DSCN6302

V první řadě je potřeba si uvědomit jaké je období. U salátu je potřeba opravdu vybírat odrůdu odpovídající období a zda pěstujete ve skleníku či venku.
Tedy pro jarní pěstování venku odrůdy velmi brzké, polní: Červánek, Král Máje, Major, Deon, Faraon, Maraton, pro skleníkové pěstování: Jantar, Smaragd, Nefrit, Karát, Děvín, Tyrkys.
Pro letní Merkur, Mars, Jupiter, Saturn, Maršál, Dětěnický. Celoročně chutná je odrůda Maršálus.
Na podzim opět odrůdy pro brzké jarní pěstování, neboť podmínky jsou stejné – krátký den, chladněji. A pro zimní pěstování odrůdy zvládající chlad a malé mrazíky, např. Huml.

A pak je to již snadné.

Náš postup pro jarní období je následující:
Předěstováváme sadbu doma. Od února/března (dle počasí a místních podmínek) vysejeme každých 14dní semínka do sadbovače. Vyséváme různé odrůdy, vždy v kombinaci zelený hlávkový + jeden jiný ( kudrnatý červený a růžový Lolo rosso, dubáček, střapatý zelený apod.) Hlávkového cca 15 semínek, doplňkového salátu cca 10 semínek – počet záleží na spotřebě Vaší rodiny.  Sazeničky jsou slabé, vytáhlé, to je způsobeno pěstováním doma v teple. Poté, co mají sazeničky dva děložní lístky je otužujeme, tedy přemístíme do malého foliáčku venku (1mx0,5m). Kdo má chladnější světlou místnost, může sazenice předpěstovávat tam. Ve foliáčku necháme sazenice poporůst o další dva listy a trochu zesílit. Pořád to nejsou tak pěkné sazenice jako z velkých skleníků, ale to u salátu vůbec nevadí. Ty vytáhlé, mnohdy chcíple vypadající rostlinky se 4 lístky přesadíme do záhonu a zakryjeme bílou netkanou textilií. Sazenice salátu jsou velmi životaschopné a rychle zesílí. Nakonec z nich vyrostou pěkné saláty.
DSCN6309 DSCN6305
Tip: Po zasazení odštípneme ze sazeničky dva spodní lístky.   Sazenička po přesazení dá sílu do kořenění a růstu nových listů.
DSCN6315 DSCN6314

Saláty vysazujeme mezi jinou zeleninu (kedlubny, květák, špičaté zelí) nebo samostatně do poměrně hustého sponu, cca 20-25cm. Menší prostor mezi sazenicemi zajistí rychlejší zakrytí půdy listy, tím se zmenší odpar vody a potlačí růst plevelů. Takto hustěji vysazený salát sklízíme již ve fázi menších hlávek, tím porost prořídne a ostatní rostliny dorostou do pevných, velkých hlávek.
Foto: Menší hlávka určená ke sklizni.                                                Vzniklé místo umožní zesílení malých salátů.

DSCN6301 DSCN6300

Tip: Pokud bojujete se slimáky, nechte předchozí rok na podzim samovysemenit mangold. Jeho sazenice chutnají slimákům podstatně více než salát (ty děrované listy na fotkách je právě mangold). Po sklizni salátu okousané mangoldy vyplevelíte nebo necháte některé vyrůst.

Je důležité si uvědomit, že salát koření mělce, povrchově. Půda pro výsadbu by tedy měla být úrodná, kyprá. Toho u těžkých půd snadno dosáhnete jednoduchým přídavkem jemného kompostu a písku, u písčitých půd pouze přídavkem kompostu. Salát vysazujeme na záhony zúrodněné pěkným, vyzrálým kompostem nebo na záhony, kde se předtím pěstovaly luštěniny (hrách, fazole, bob). Saláty nikdy nevysazujeme na zánony vyhnojené hnojem, byly by plné dusičnanů.

Salát je po výsadbě potřeba udržovat ve vlhké půdě. Zakrytí bílou netkanou textilií snižuje odpar vody, udržuje teplotu a vytváří vhodné mikroklima.

Kdo nechce předpěstovávat může vysazovat zakoupené sazenice, jen asi bude mít menší škálu druhů. Nebo je možné zkusit pěstování salátů v polykultuře.
Užijte si hojnou sklizeň chutných, máslových salátů.

Text a foto: Jitka M., květen 2014


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz