Home Rodinne zahrady Prirodni zahrady

Jahody – vrstvený záhon

Někdy má člověk báječné plány, ale den má jen 24 hodin a jejich realizaci prostě nestihne. Právě to se nám stalo při zakládání nové jahodárničky. Co dělat? Můžeme lamentovat, být naštvaní nebo najít náhradní řešení. A tím je takový „zimní“ vrstvený záhon. Ostatně jahodový záhon by měl být součástí každé přírodní, užitkové zahrady, ekozahrady nebo rodinné zahrady, neb jahůdky jsou obvykle největším lákadlem pro děti (nejen).

DSCN4934

Podělíme se s Vámi o rychlou realizaci kvalitního jahodového záhonu. Tento způsob založení jahodárny má několik výhod:

  • záhon dlouhodobě dodává živiny
  • je vzdušný
  • dokáže udržet vlhkost
  • lze jej založit na místě původní jahodárny
  • můžete jej zakládat klidně i v zimě
  • pomůže vyrovnat případné terénní nerovnosti

Základem je znalost potřeb jahodníku:

  • dostatek dlohodobých živin
  • vlhký, ale vzdušný substrát
  • osluněné místoa

Potřebný materiál: klády, jemné klestí, hrubý organický odpad – pěkná směs všeho druhu, vyzrálý kompost, chvojí nebo sláma na zakrytí
Postup je již jednoduchý:
Na místo původního jahodiště (nebo jakékoliv jiné osluněné místo) vytvoříme „ohrádku“ z lehce zetlelých kmenů. Dřevo můžete použít jakékoliv, z listnáčů i jehličnanů. Dobré je, aby polena byla již ve fázi tlení. Tlející dřevo zajistí lepší zadržování vody než dřevo zdravé. Navíc ho pěkně využijete, na topení by to asi už nebylo. Kromě toho již bývá zetlelé dřevo prorostlé nejrůznějšími houbami.
Na „dno“ ohrádky navrstvíme přiměřenou vrstvu jemného klestí. V našem případě to byly ostříhané maliníky, tedy proutí, které tak akorát během následujících 3 let v záhonu zetlí. Kromě dodávek pomalých živin zajistí klestí vzdušnost záhonu. Klestí je dobré umísťovat po otýpkách, orientovaně, případně neposedné vykukující proutky nastřihat na menší kusy, aby se vytvořila souměrná vrstva ze které nic netrčí do stran a vzhůru. Pokud zakládáte tento záhon na trávníku, podložte pod klestí vrstvu kartonu.
???????????????????????????????  ???????????????????????????????
Na klestí přijde druhá vrstva,  hrubý organický materiál. Tedy slamnatá, prokaděná podestýlka od kachen indických běžců smíchaná se zimním kuchyňským bioodpadem a podzimním úklidem ze zahrádky (mangoldy, přerostlé ředkvičky, košťály kapust apod.) a to vše pěkně prolité vlastní močí.
???????????????????????????????  ???????????????????????????????
Na hrubou vrstvu pak naložíme středně hrubý kompost z kompostu. Prostě kompost považuji za naprosto nezbytný prvek na zahradě. Nic to nestojí, jen se tam hromadí bioodpad a občas přeháže. Materiál je to pak k nezaplacení a v případě potřeby “ jak když ho najdeš“. Středně hrubý kompost je krásný v tom, že je již ve fázi rozkladu, osídlený množstvím nejrůznějších viditelných i neviditelných půdních organismů a především žížal. Žízaly jsou neuvěřitelně pracovitá a nenáročná stvoření, nejlepší kamarád zahradníka.
??????????????????????????????? ???????????????????????????????

Navrch dáme, pokud máme, vrstvu krásně vyzrálého kompostu. Pokud tento skvělý materiál nemáme, kompost založíme a do jara si jej vytvoříme.
No a pak jen upravíme okraje, aby záhon byl pohledově pěkný a celý jej zakryjeme. Zakrýváme slámou nebo chvojím (je po vánocích, u popelnic je spousta vyházených vánočních stromečků). Zakrytí je důležité, aby nedošlo k vyplavení živin a „uplácání“ vrchní vrstvy deštěm.

??????????????????????????????? ???????????????????????????????

Pokocháme se a čekáme na jaro.
Po ukončení mrazivého období vysadíme sazenice. Sazenice buď zakoupíme nebo vyryjeme  s kořenovým balem lońské sazenice jahodníku z nějakého jiného, poměrně mladého záhonu, které jsme na podzim nestihli ostříhat. Vybíráme pouze takové rostliny, které nejsou napadené virozami (mají pěkné, neskvrnité, sytě zelené listy).  Při výběru se řídíme kvalitou srdíčka – silné.

Sazenice vysadíme na záhon. Dodržíme vzdálenosti. do jednořádku asi 30cm, řádky od sebe min. 40cm. při výsadbě do dvojřádku 30×40 a mezi dvojřádky 50cm.
Záhon po výsadbě lehce zamulčujeme. Mulč je slabý, průhledný. Slouží k rozbití kapek deště, ale nezabraňuje prohřívání půdy.

Začátkem června již můžeme záhon plně zamulčovat slámou vyšší vrstvy. Sláma drží vlhkost a chrání jahody před ušpiněním a plesnivěním plodů.
Možností je také využití černé netkané textilie. Kdo ji má vyzkoušenou a v oblibě, nechť ji použije. Červenou jahodovou folii bych v tomto případě zvýšeného záhonu nedoporučila, přece jen potřebujeme, aby při dešti záhon pěkně propršel shora.

No a potom  už jenom sklízíme.

Příjemné zimní období a sladké jahůdky

Text a a foto: Jitka M
leden 2015


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz