Home Rodinne zahrady Prirodni zahrady

Kachny Indičtí běžci

Kachny indičtí běžci jsou vynikajícím likvidátorem slimáků. Nevybírají si. Jakmile jim slimák, plzák, malý hlemýžď, žížala, brouk…přijde pod zobák, zbaští ho. Chodí po zahradě a systematicky vyhledávají masitou potravu.

Kde a jak se pohybují:  

Potravu vyhledávají ve všech částech zahrady. Pobíhají po trávníku, hlavně po ránu, za vlhka proběhnou celý nízký sekaný angličák a pohledem i ježděním zobákem mezi stébly vybírají vše masité. Stejně poctivě prohledávají louku. Prodírají se vysokou trávou a květinami a prohledávají luční porost, tak jak jim houšť stébel a délka krku dovolí. Lehkou nevýhodou jejich pohybu loukou je vychození pěšinek, kde vysoký porost začne polehávat a tudíž jeho kosení je následně horší.

??????????????????????????????? ???????????????????????????????

Kachny výborně čistí veškeré zamulčované výsadby. Projíždějí kůrový mulč a lehce jej při tom čechrají. Nedochází k žádnému rozhrabání, jen k „pročechrání“. Do slamnatého mulče zapíchnou zobák a vytvoří v něm soustavu dírek, opět nic, co by mulči, či rostlinám v něm rostoucím, nějak vadilo.

Kachny se protáhnou i do hustých keřových výsadeb, pohybují se lehce  a obratně. Jen je potřeba je nehonit a neplašit, aby si při úprku křovím neporanili běháky.

Poškodí zeleninu?

zeleninových záhonech se kachny pohybují bez ohledu na zeleninu. Kachny jsou lehké a ohebným sazenicím neuškodí. Jediné, co nám polámaly, byly křehké fazole těsně po vyklíčení, při velikosti 1-5cm. Dalším poškozeným je salát, který při poctivém hledání slimáků pošlapou. Pokud ovšem mají přístup do salátového záhonu od začátku a nejedná se o jednorázový nájezd na slimáky, tak se ani salátu nic nestane, občas je nějaký list natrhnutý, ale větší škody nezpůsobí.
Na netu jsem četla o indických běžcích, kteří baštili zeleninu. Naši běžci si zeleniny na záhonech nevšímají, mají všude přístup bez omezení. Nicméně dokonale ozobou jakoukoliv zelenou hmotu, na kterou dosáhnou z vody při koupání. V tu chvíli je jedno, zda je to jehličí borovice, zelené plody ostružiníku, brokolice či růžičková kapusta, prostě je moc baví sousto uzobnout a zapít. Dále si občas zobnou plazivého jetele či listu smetánky z nízko sekaného trávníku. Netečnost běžců k zelenině si vysvětluji tím, že od přírody jsou masožravé a při dostatečně velkém prostoru nehledají náhradní rostlinnou potravu.
Vyjímkou v konzumaci zeleniny je pozdní podzimní a zimní období. V zimě si běžci pochutnávají na brukvovitých zeleninách. Postupně ozobou zelí, hlávkovou i růžičkovou kapustu. Ostatní zelenina ponechaná pro pozdní sklizeň je nezajímá, takže celer, červená řepa, porek, mangold, ředkvičky, polníček, rukola, pastiňák apod. jsou bez poškození.

Jak rychle kachny prostor vyčistí:

Naše kachny jsou 3 (kačer a dvě kachničky) a starají se o okrasnš užitkovou zahradu velikosti 2000m2. Trvalo jim asi dva měsíce, než se naučili chodit po celém prostoru zahrady. Nicméně kachny jsou chytré a zvídavé a po seznámení se s prostorem ho prolezou opravdu celý. Prolezou všechny kouty, prošmejdí kompost, naučí se chodit po schodech oběma směry, když necháte otevřené dveře vlezou až do obýváku….Vyčištění naší zahrady, která je hodně křovinatá, je na ní část louky a mnoho mulčovaných záhonů a nejrůznějších zákoutí, jim trvalo zhruba rok. Po roce se občas slimák najde, ale není jich mnoho a nepáchají žádné větší škody.

DSCN5935

Pro nasměrování kachen na určité místo dobře funguje umístění vaničky s vodou v cíleném prostoru. Postačí nádoba typu malého 10l lavoru, plastové vaničky či mísy. Potřeba je, aby se nádoba nezvrhla, neboť kachny do ní rády vlezou celé.

Potřebují kachny vodu?

Kachny vodu potřebují. Potřebují ji na pití, mytí, páření. Nicméně indickým běžcům postačí malá nádoba, kam mohou vlézt, potopit se, udělat nějaký podvodní obrat, pořádně proprat peří a kačer se ve vodě rád páří. Vodu v nádobě je dobré pravidelně měnit, neb kachny z ní během několika dnů udělají bahník. I proto je dobré mít koupací vaničku udělanou tak, aby se dala snadno vyprázdnit  a napustit čistou vodou. Mimochodem, znečištěná voda je výborná, prohnojená voda pro zálivku ke kořenům (pro prevenci střevních chorob ji nelijte na listovou zeleninu a plody).

Snáší kachny vajíčka?

Ano, snáší a celkem hodně. Začnou snášet zhruba koncem ledna a snáší až do konce května. Podruhé mají kratší snůšku na podzim, v říjnu/listopadu. Vajíčka jsou to pěkná, trochu větší než slepičí a různého tvaru (hnědá kulatější, modrozelená špičatá). Kachna v době snůšky snáší pravidelně každý den. Má 24 hodinový cyklus, vajíčka bývají proto ve stejnou dobu, obvykle nad ránem.

Dají se kachní vejce jíst?

Vajíčka jsou velmi dobře využitelná v kuchyni a lahodná. Žloutek je velký a krásně žlutý, vynikající do kynutého těsta. Bílku je málo, ale jde krásně vyšlehat a vydá za slepičí. Piškotové či třené těsto z kachních vajec je žluťoučké, nadýchané a hebké. Kachní vejce lze běžně konzumovat. Jen je potřeba brát na zřetel fakt, že skořápka je řidší a tudíž snadno prostupná pro bakterie typu salmonela. Takže vajíčka je potřeba pořádně tepelně upravit, tedy propéct, povařit natvrdo apod. Míchaná, velmi řídká vajíčka nebo vařená na hniličku nedoporučuji. Vařená na tvrdo jsou chuťově velmi dobrá, taková mastnější (mají trochu víc cholesterolu než slepičí).

Jak kachny bydlí?

IMG_9709

Kachny mají kachník. Na noc je zavíráme, ale jen přes zimu. Od jara do podzimu je nezavíráme a necháme je volně na zahradě i v noci. Někdy jdou spát do kachníku, ale většinou volí spánek na sečeném trávníku. Trochu se bojíme lišky, bydlíme kousek od lesa, ale zatím nepřišla. Do kachníku dáváme jako podestýlku pěknou vrstvu slámy, aby po sešlapání byla alespoň 5cm vysoká a kachny byly „v měkkém“. Kachník čistíme pravidelně, když je povrch pokálený, zhruba každých 7-10dní. Sláma s kachninci je báječný materiál na kompost.

Co s kachnami v zimě?

DSCN5962

Zima a sníh kachnám nevadí. Vadí jim namrzající bahno, to se jim pak špatně chodí. Řešíme to tak, že kromě kachníku mají na zimu ještě otevřený přístřešek podestlaný suchou slámou. V případě mokrého a namrzajícího bahna před kachníkem jim na větší prostor vždy ráno rozhodíme vrstvu suché slámy.

Čím se kachny živí?

Indičtí běžci preferují bezobratlé, tedy veškeré slimáky, brouky, mouchy, žížaly, larvy apod. V zimě a letních suchých dnech, kdy je vše zalezlé je potřeba je přikrmovat. Dáváme jim pšenici, tu mají trvale nasypanou a krmíme tím i vrabce a spol. v okolí. V době snášky, která je pro kachny energeticky velmi náročná, jim přidáváme granule pro nosnice a drcené vaječné skořápky. Obě krmení sypeme do samostatného krmítka. Kačer totiž granule nežere. Minerály jim žádné nepřidáváme, vzhledem k tomu, že si většinu potravy nasbírají, jich mají dost. Také grid jim nedáváme, kachny pravidelně sbírají slimáky na našem petangovém hřišti a kamínků si nazobají dost.

Vysedí kachny mladé?
???????????????????????????????

Kachny snáší vejce zhruba od konce ledna do  konce května a případně ještě jedno kratší období v listopadu. Na vejcích nesedí ihned. Až když je dostatečně teplo, zasednou na vejce. To, že plánují sedět poznáte podle stavby hnízda. Jakmile začnou stavět hnízdo, je potřeba přestat vajíčka sbírat. Jinak si pro hnízdění najdou jiné, vhodnější a pěkně schované místo. Naše kachny začaly stavět hnízdo v kachníku. Ale nakonec si udělaly hnízdo na zahradě, na okraji vřesoviště pod hustým zeravem. Spolehlivě našly nejlépe kryté a nejsušší místo na zahradě. Ze začátku nesedí na vejcích neustále, vycházejí ven a pasou se. Každý den si snesou další vejce. Když uznají, že jich mají dost (cca 15ks) zasednou a to už hnízdo téměř neopouštějí. V tu chvíli je potřeba jim k blízkosti hnízda dát nádobu s vodou a zrní. Počítejte s tím, že okolí pítka bude velmi znečištěné. Kachna vstane 2-3x za den, napije se, trochu nažere a vyprázdní. Po 28dnech se líhnou kachňata. Jsou zcela samostatná od prvních okamžiků. Hodně se píše, že indičtí běžci mají potlačený pud vysedět mladé a pak se o ně starat. Nevím, ty naše zasedly, dokonce obě na jedno hnízdo a mladé vyseděly. Pak se o ně staraly, jedna kachna více a jedna méně.
??????????????????????????????? DSCN6495 ???????????????????????????????

Zábavné kachní pomocníky

Text a foto: Jitka M., srpen 2014


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz