Home Rodinne zahrady Prirodni zahrady

Kompostování ořešákového listí

Ach jo, ach jo. Musím dát na stránky tento krátký příspěvek ohledně kompostování ořešákového listí.

Ořešákové listí lze kompostovat.

DSCN2866 DSCN5987

Ořešákové listí považuji za báječný materiál, většinou je ho hodně a většinou ho nikdo nechce. To je dobře a využijme to ve vlastní prospěch a listí zkompostujme.

DSCN4192 DSCN4185

Proč se mnohde píše a říká že je ořešákové listí špatné či nevhodné?

Ořešáky patří do skupiny alelopatických rostlin. To jsou rostliny, které jsou schopné vytvářet látky potlačující růst ostatních rostlin. Je to způsob, jak si udržet živiny a vláhu pro sebe, jak likvidovat či potlačovat konkurenci, jak přežít.  Krátký výukový materiál z Jihočeské univerzity je zde.

Co to znamená v praxi pro kompostování?

Alelopatii je určitě potřeba vzít v úvahu při výsadbě.  Ale pro kompostování to neznamená nic.

Ořešákové listí lze normálně kompostovat. Úplně nejlepší je nashromáždit listí na podzim (to není až takový problém), nechat někde vedle hromady kompostu a postupně ho přihazovat do kompostu, tedy míchat s ostatním materiálem, který máte z domácnosti. Pro urychlení rozkladu je vhodné prohodit sem tam lopatou zeminy (jakékoliv), tím se naočkují půdní mikroorganismy.  Ořešákové listí je suché, je to hodně uhlíkatý materiál, to vyvážíme prolitím močí (vlastní je po ruce a zcela zdarma). No, a to už všichni znáte, to je běžný postup při kompostování, nic speciálního.
Ořešákové listí se v horkém kompostu rozloží během  4-5 týdnů. Půdní mikroorganismy se postarají o likvidaci inhibičních účinků juglanu. Přidání zeminy a proházení kompostu proces kompostování urychlí. Kompost lze poté běžně využívat kdekoliv na zahradě.
Klikněte si na fotky pro zvětšení: Na hromadě je většinovým materiálem tlející seno a ořešákové listí, vše proházené zeminou, hnojem a kuchyňským odpadem a prolité močí. Vlevo, za kupkou sena se krčí zbytek navozeného ořešákového listí. Na druhé fotce je detail tlejícího kompostu, ořešákové listí je ještě částečně rozeznatelné, ale tento hrubý kompost už lze dávat na záhony.

Pokud ořešákové listí promísíte s ostatním materiálem není kompost kyselý a není potřeba jej prohazovat vápnem, jak se dříve doporučovalo.

Zkompostováním většího množství ořešákového a dubového či bukového listí  s trochou hnoje a zeminy, získáte lehce kyselý, vzdušný a na živiny bohatý kompost vhodný například pro kanadské borůvky nebo rododendrony.

Pozn.: Na zem spadané ořešákové listí se také časem rozloží, jen ten proces netrvá několik týdnů, ale několik měsíců.  Ovšem i to uměli naši dědové urychlit. Slepice pod ořešákem v listí pěkně hrabou a vyzobávají hmyz zde ukrytý. Tím ovšem do listí nahrabou zeminu (zemina = půdní mikroorganismy), provzdušní listí, zpřístupní vodě a tím krásně urychlí celý proces kompostování. Ořešák zároveň svojí korunou chrání slepice před útokem dravců. Proto se dříve vysazovaly ořešáky do výběhů se slepicemi nebo prasaty.

Přeji velkou hromadu ořešákového listí.

Text a foto: Jitka M., únor 2014


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz