Home Rodinne zahrady Prirodni zahrady

Krásná a užitečná ochrana proti škůdcům

Zeleninu lze poměrně dobře chránit proti škůdcům vhodnými kombinacemi jednotlivých druhů zeleniny (pravidlo dobrý soused/špatný soused), kombinacemi s bylinkami, letničkami a trvalkami. Vytvoření pestré směsi rostlin místo pěstování monokultury, tedy kopírování toho, co se v přírodě děje přirozeně, zeleninu chrání. Celá ochrana funguje na principu matení, odpuzování a dezorientace nepřítele. Ve změti barev, vůní a struktur listů nedokáže škůdce najít „jeho“ zeleninu a odlétá. Nebo škůdce najde jen několik kusů a ostatní zůstane nenapadeno. Na každého škůdce je vhodný jiný druh rostlin. Můžete přesně studovat, co funguje proti čemu.  Nebo můžete pro začátek jednoduše vytvořit barevný a pestrý lem záhonů z vhodných trvalek a k nim vysévat jednoletky.

Orlíček, okrasný česnek, divizna, měsíček, modřenec                     Orlíček, kostival, medvědí česnek, meduňka, floxy, měsíček

 

Pozorně si prohlédněte své záhony a určete místa, kde ochranný límec vytvoříte. Místa by měla protkávat celou zahradu. Na tato místa budete postupně vysazovat užitečné trvalky. Nemusíte je vysázet všechny najednou, stačí postupně. Letošní ochranu poskytne měsíček a afrikány, svoji práci odvedou i bylinky. Vhodnými místy jsou:

Okraj zahrádky podél plotu, krátké strany záhonu, rohy a jinak špatně využitelná nebo dosažitelná místa, prostor pod stromy, pokud jsou v těsné blízkosti zeleninové zahrádky, prostor kolem drobných bobulovin apod.

A jaké rostliny do lemu dát?

Trvalky: kostival, vlčí bob, echinacea, denivky, orlíček, křen, máta, meduňka, šalvěj, pelyněk, řimbaba, oman, merlík všedobr, zimní cibule (ošlejch), medvědí česnek, kontryhel, pažitka, libeček, hosta

   

Z jednoletek a dvouletek: měsíček, afrikán, slunečnice, lichořeřišnice, divizna, heřmánek a jednoleté bylinky (saturejka, majoránky, bazalka, kopr…) a neváhejte přidat okrasné jednoletky pro potěchu oka.
Některé trvalky nepřítele nijak neodpuzují a významně nematou, ale chceme je na zahradě mít, neboť jsou potravou pro užitečný hmyz, včely a ptáky (slunečnice, divizna, vykvetlá petržel nebo mrkev.).

 

Trvalkový lem má, na rozdíl od dřevitých výsadeb, tu výhodu, že přiměřené přesazování není na závadu. To dává prostor na začátku vysázet rostliny tak, jak jsou k dispozici sazenice a prostor (berte ohled pouze na potřebu rostlin slunce/stín, vlhko/sucho). Není potřeba extra řešit sousedské vztahy rostlin. Pokud něco nebude prospívat, nebo se bude příliš rozrůstat, lze trvalku v dalším roce přesadit, rozesadit na jiné místo.

Pevnou součástí trvalkového lemu jsou i jedlé trvalky. Časem si vytvoříte trvalkový lem, který bude prosperovat, bude užitečný a zároveň krásný.

Krásné a jedlé květy orlíčku a denivky

  

 

Text a foto Jitka M.

květen 2013

 


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz