Home Rodinne zahrady Prirodni zahrady

Maliny

Maliny mají mělký kořenový systém a rozrůstají se kořenovými výhonky. Preferují slunečné stanoviště a mírně kyselou půdu. To jsou důležité faktory pro jejich umístění v zahradě.

Umístění: Doporučuji výsadbu malin umístit někam k podezdívce plotu, vedle kosené pěšinky nebo malinový záhon omezit v rozrůstání betonovými obrubníky zapuštěnými do země. Můžete jimi z jižní strany podsadit jabloně a třešně s vyšší korunou (srdčitý kořen ovocných stromů si nekonkuruje s mělkým kořenovým systémem malin).

Malinám každoročně přisypte hrubý kompost a mulčujte je tenkou vrstvou listové hrabanky nebo slámy. Malinám je vhodné vytvořit jednoduchou dřevěnou oporu. V době velkého sucha je potřeba maliny udržovat vlhké, jinak jsou plody malé a zaschlé.

Střih:

Jednou plodící maliník: na podzim ostříhejte těsně u země odplozené výhony. Nové výhony proberte, ponechte pouze zdravé a silné. Slabé, nemocné a polámané výhony ustříhněte u země. Pokud jsou nové výhony příliš dlouhé a maliny leží, zkraťte je o cca 10-30cm. U zkracování výhonů je potřeba použít zdravý selský rozum a zvážit co zkrácením získáte nebo ztratíte. Zkrácením přijdeme o nejdříve zrající část úrody, ale podpoří se velikost a chuť ostatních plodů a stabilita prutu. Pokud si nejste jisti, zastříhněte polovinu výhonů a v době sklizně porovnejte úrodu na zastříhnutých a nezastříhnutých.

Dvakrát plodící maliník: jednou plodí v červenci na loňských výhonech (stejně jako jednou plodící maliník) a podruhé na podzim na letošních výhonech. Doporučuji koncem srpna vystříhat loňské, odplozené, výhony. Nové výhony je potřeba prostříhat  a pro podzimní sklizeň ponechat jen pěkné, silné výhony. Dvakrát plodící maliny je možné pěstovat jen pro podzimní sklizeň. V tom případě se začátkem zimy ostříhají veškeré výhony a další rok se sklízí jen podzimní úroda na jednoletých výhonech. Pokud je podzim chladnější, bez slunečných dnů, plody rostou, ale jsou bez chuti, nejsou sladké. Podzimní sklizeň žlutých odrůd je sladší. Proto doporučuji vždy odděleně vysadit několik jednou plodících a několik stále plodících rostlin.

Ostříhaný, zamulčovaný záhon malin. Konce prutů jsou zastřihnuté o cca 30cm. Maliny budou plodit o několik dní později, plody však budou větší.

Založení záhonu: Maliník je nejlepší vysazovat na podzim do dobře prokypřené a vyzrálým kompostem obohacené půdy. Zakoupené maliníky je potřeba zkrátit na cca 20cm a vysazovat do sponu cca 20cm od sebe. Záhon zamulčovat vrstvou hrabanky nebo slámy (cca 5cm) a řádně zalít.
Malinik_vysadba


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz