Home Rodinne zahrady Prirodni zahrady

Ostružiny

Řeč bude jen o ostružinách šlechtěných (keříkových, pnoucích), divoké, plazivé ostružiny se hodí spíš na velké ekozahrady a do jedlých lesů. Ostružiny jsou vynikající, šťavnaté a zdravé ovoce nejen pro naše děti jejichž pěstování je poměrně jednoduché a nenáročné.

Ostružiny mají rády slunce, pak dozrávají velice sladké plody.

Preferují mírně kyselou půdu, ale nejsou na živiny tak náročné jako maliny. Ostružiny plodí na loňských (dvouletých) výhonech, stejně jako klasické, jednou plodící maliny. Ostružiny jednou ročně přihnojte polovyzrálým nebo vyzrálým kompostem v okruhu cca 1m okolo rostliny a mulčujte silnější vrstvou slámy nebo listí (alespoň 10cm vysokou), pod mulč (ale nad kompost) můžete položit nepotištěný karton v jedné nebo dvou vrstvách jako zábranu proti prorůstání plevele. Takto zamulčovaná ostružina si udrží vlhko a není potřeba ji zalévat. Ostružinu můžete podsadit vhodnými jedlými trvalkami: kostival, hosta, denivka – ty vasazujte zhruba 0,5m od keříku. Pod rozpjaté výhony můžete umístit i mátu nebo meduňku, vysaďte je dále od keříku, asi 1-1,5m..

Umístění: slunečné místo s oporou, ideální je u plotu. Ostružinové výhony lze pak jednoduše vyvazovat. Vzhledem k velikosti vzrostlé ostružiny je vhodné mít místo pro ni určenou již v projektu zahrady.

Střih: Koncem léta ostříhejte všechny loňské výhony, tedy ty, které plodily. Odplozené výhony stříháme co nejníže u země. Letošní výhony proberte a ponechte pouze 6-8 silných výhonů (3-4 vyvázat na každou stranu). Pokud jsou výhony příliš dlouhé, zkraťte je na max. 2,5-3m délky.

Pozor dávejte při přesazování a obdělávání beztrnných ostružin. U některých druhů dojde poškozením kořenů ke zplaňování a z beztrnné ostružiny pak rostou velice trnité výhony, které neplodí.

Ostružinová svačinka

Pro svoji oblibu a snadné pěstování jsou ostružiny samozřejmou součástí užitkové zahrádky téměř každé rodinné zahrady.

Dobrou chuť přeje Anička a Jitka M. 

Text a foto: Jitka M., květen 2012


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz