Home Home Home

Čínská kopa – fotoseriál

Čínská kopa je jednoduchý, plochý, malinko vyvýšený zeleninový záhon bez pevné obruby. Jedná se o záhon mělký, vzdušný, střednědobě zásobený živinami. Pokud máte dostatečnou hromadu hrubého kompostu je jeho založení velmi jednoduchá a rychlá záležitost. Záhon by měl být orientovaný po vrstevnici a je vhodný na rovinatý nebo mírně svažitý terén. Do sprudkého svahu se vzhledem k větší šíři příliš nehodí.
Postup založení záhonu je velmi jednoduchý: Záhon vyměříme a povrch zakryjeme kartony. Povrch může být i zaplevelený, nemělo by se však jednat o vytrvalé plevele. Pokud by povrch byl úplně udusaný, doporučuji lehce prokypřit rycími vidlemi. Poté nastříháme vrstvu jemného klestí. Nadrcené větve jsou ideální, ale nastříhané udělají svojí práci stejně dobře. Na vrstvu větví přijde pěkná, alespoň 10cm vrstva hrubého kompostu.

Na kompost se rozloží vrstva ornice. Okraje jsou trochu vyšší než prostředek, voda se bude v záhonu držet.

Vidíte, jak je důležité a užitečné mít hrubý kompost.

Do ornice přidáme biouhel a pěkně ho zapracujeme hráběmi (ještě lepší je přidat ho do kompostu).

Na biouhlu netřeba šetřit.

Nakonec záhon zamulčujeme. Mulč volíme dle toho, co budeme pěstovat.  Zde je to červená folie, která ideálně pracuje se slunečními paprsky, přiměřeně prohřívá půdu a podporuje úrodnost jahodníku.

… a vysazujeme.

Čínská kopa je záhon ideální pro jahody a mělce kořenící zeleninu vyžadující vzdušnou půdu (saláty, čekanka, fenykl apod.).

Zálivka, pokud neprší, je potřeba 1x za 2týdny, kropítkem do otvorů se sazenicemi a řádně prolít.

Tex a fotot:  Jitka M. a Lída

červenec 2013


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz