Home Home Home

Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Při čtení jakékoliv knížky o permakultuře, ekozahradách, biozahradách, přírodních zahradách atd. se všude opakuje tatáž rostlina a tou je kostival lékařský (anglicky comfrey). Kostival je 60-100cm vysoká trvalka z čeledi brutnákovitých. Daří se mu na vlhčích hlinitých až jílovitých půdách, snese slunce, polostín i stín.

V minulosti se kostival hojně využíval při léčení zejména zlomenin. Pod mastí z kostivalu se zlomenina hojila podstatně rychleji. toliko základní informace.

Proč je ale tak zajímavý a důležitý pro jedlou zahradu?

Hlavní úlohou kostivalu je mineralizace půdy v zahradě. Je to takzvaný dynamický akumulátor živin. Kostival má dlouhé, silné kořeny, kterými se dostane do spodních vrstev půdy. Odtud přivádí minerály a ukládá je do svých kořenů a zelené části rostliny. Díky tomu má kostival na zahradě mnohostranné využití:

  • Zásobování ovocných stromů a keřů minerály – každý ovocný strom a keř by měl mít někde v blízkosti vysazený kostival. Odumřelé kořeny a vrchní část dodávají minerály ovocnému stromu/keři,které není schopen sám získat. Blízkost kostivalu je obzvlášť prospěšná pro rybízy.
  • Kostival krásně kvete a je atraktivní pro hmyz. Ve větších záhonech ho lze využít jako okrasnou trvalku. V zeleninové zahrádce by neměl chybět v ochranném lemu zahrádky.
  • Bujnými, mohutnými trsy potlačuje kostival růst plevele, ale přitom nezapleveluje pozemek (pokud jej nenecháte vysemenit). Vzhledem k tomu, že mu nevadí polostín, je vhodným kandidátem do trvalkové podsadby stromů. Při údržbě zahrady se jednoduše poseká a listí poslouží pod stromem jako mulč.
  • Nať kostivalu lze použít jako urychlovač kompostu. Nasekaná kostivalová nať přidaná do kompostu dodá dusík, mineralizuje a zrychluje mikrobiologický rozklad kompostu.
  • Nať lze využít i pro výrobu posilující jíchy pro rostliny, zejména zeleninu a mělce kořenící bobuloviny. Jícha může být jedno druhová čistě z natě kostivalu nebo více druhová např. směs kostival+ přeslička+ smetanka+ jitrocel+ řebříček apod.
  • Nařezanou natí lze přímo mulčovat, nebo ji podkládat pod mulč a mineralizovat půdu. Vrstva kostivalové natě položená pod brambory zvýší úrodu. To je výhodné využít hlavně při sázení v pozdnějším termínu, nebo letní výsadbě brambor, kdy je již dostatek kostivalové natě.
  • Potravinový doplněk pro zvířectvo. Stejně jako kopřivy a řebříček je i nať kostivalu vhodná ke zkrmování zvířatům. Dodává jim potřebné minerály, které se pak v podobě trusu vrací zpět na zahradu.
  • Lék. Kdo používá přírodní medicínu, tak určitě zná kostivalovou mast vyrobenou z kořene, která pomáhá při zánětu žil. Jednoduše se dají použít i mladé listy, které lze obalovat v trojobalu a smažit. Listy lze také přidat do jemně sekané zeleniny na posypání salátu, brambor apod. Ovšem zde s mírou, kostival obsahuje i jedovaté alkaloidy.
      

Množení kostivalu

Kostival lze množit ze semen, dělením trsů a řízkováním kořene. Dělení trsů je vhodné u starších rostlin, tříletých a starších. Kostival se opatrně vyryje rycími vidlemi a kořen se rozdělí na jednotlivé díly. Dlouhé, jako prst silné kořeny, lze nalámat na zhruba 5-8cm kousky a svisle zasadit do kypré, vlhké zeminy. Po zhruba 3 týdnech vyraší lístky.

   

Pro větší zahradu je vhodné založit si kostivalovnu.  Kostivalovna je pěstování kostivalu v hrůbcích. Z hrůbků se pak kostival snadno vyrývá a přesazuje na trvalé místo. Hrůbky jsou vysoké cca 25cm, široké 30cm, orientované po vrstevnici, aby držely vlhkost.  Na fotce je malá kostivalovna s cca 100 sazenicemi. 

Čerstvě založená kostivalovna      Zamulčované hrůbky                      Rostoucí sazenice

  

Sklizeň natě

Nať kostivalu můžeme jednou ročně zcela posekat, nejvhodnější je těsně po odkvětu. Sklidíme maximální hmotu a rostlina spolehlivě obroste znovu, aniž by se vysilovala. To je vhodné při výrobě většího množství jíchy (sud), zakládání velkého kompostu nebo plošném mulčování pod bobulovinami a zeleninou.

Další možností je částečná sklizeň, kdy se v průběhu roku sklidí vždy jen 1/3 natě z trsu.  Částečná sklizeň je vhodná pro výrobu menšího množství jíchy (kbelík), postupné kompostování či mulčování několika keříků.

Pokud potřebujeme kostivalu větší množství, lze jej přihnojovat jednou za měsíc ředěnou močí (1:10). Pak jej lze posekat 2-3x ročně.

Zpracování jako tekuté hnojivo

Kostivalová jícha se vyrábí stejně jako jakákoliv jiná jícha. Návod na výrobu jíchy je zde.

Kostivalová šťáva je na výrobu také jednoduchá. Kostivalová nať se nařeže a napěchuje do pevnějšího květináče. Nať se vrství a každých cca 5cm se pořádně umáčkne, sešlápne, jako když nakládáte zelí. Povrch se zatíží prkénkem a na něj se položí větší kámen. Květináč se postaví na dvě cihly a pod něj se dá podmiska. Během zhruba týdne se z natě začne uvolňovat tekutina, která vykape do misky. Tekutina se naředí v poměru 1:10 pro rajčata a 1:20 pro ostatní zeleninu a bobuloviny a slouží jako zálivka ke kořenům. Vytékající šťáva trochu zapáchá, ale méně než jícha. Ve chvíli, kdy nic nevytéká se vyrobí tzv. druhák. Tedy obsah se vysype do kbelíku, zalije vodou, nechá jeden den odstát a tekutina se pak používá stejně jako jícha. Pevné části se přidají do kompostu nebo položí pod mulč.

Kostivalová jícha i naředěná šťáva mají stejné účinky. Jícha je vhodná při hnojení větší plochy najednou, odkapávající šťáva je praktická pro postupné hnojení.

S kostivalem je lepší pracovat v rukavicích, zelená část je lehce chlupatá a může dojít k podráždění kůže.

Vidíte, že kostival je opravdu rostlina mnoha využití. V kvalitním projektu jedlé zahrady je kostival rozmístěn smysluplně a s citem v guildech ovocných stromů, ořešáků, bobulovin i jako součást bylinného patra v lesním porostu.

Text a foto Jitka M.

květen 2013


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz