Home Home Home

Remízek – realizace

Založení remízku, nebo kdo chce, živého plotu, kolem zahrady je poměrně dobrodružná záležitost. Nejde jen o to sazenice vysázet. Je potřeba naplánovat a zařídit následující:

Časové naplánování výsadby

Zhodnotit síly, čas a výhled počasí a určit, jaký úsek se bude vysazovat. Podotýkám, že vhodná je podzimní a jarní výsadba. Z pohledu listnatých keřů se mi jeví jednoznačně výhodnější podzimní výsadba. Z pohledu praxe se ukázala jako mnohem méně komplikovaná a bez větších rizik výsadba jarní. Proč?

Podzimní výsadba: listnaté keře se ve školkách vyndavají jako poslední, jsou tedy k dispozici většinou až v listopadu. Stihnout je zasadit před příchodem sněhu a mrazu může být pěkná honička Na podzim vysazené keře jsou terčem pro zvěř, která je během zimy okouše a povytahuje. Kůra keříků, hlavně těch zamulčovaných, je dobrou potravou pro hraboše. Větší keřík, odrostlý od jara, by takový okus měl šanci přežít, menší většinou nevydrží. Pokud se nezamulčuje, hrozí přizvednutí půdy a tím i kořínků holomrazem. 

Při jarní výsadbě je dodávka keřů v březnu/dubnu. Touto dobou se počasí většinou již otepluje, záchvěv zimy bývá krátkodobý (doufám, že délka zimy 2013 nebude pravidlem). Na výsadbu je tedy dostatečná doba. Je potřeba vysazovat co nejrychleji, neboť sazenice kvapem raší. Jarní půda je měkká a dobře se hloubí jamky. Samozřejmě je tu hrozba přechodu ze zimy přímo do letních teplot a sucha. Jarní mulčování neláká drobné hlodavce k okusování keříků. Pokud se však nezamulčuje dostatečně rychle, bují plevel a může dojít k rychlému vyschnutí. Pokud prší, založené keříky raší, ale vysazovat do bahna nelze. No, každé období má svá pro a proti.

Zajištění sazenic

Dle projektu na jednotlivé části jsme se dopočítali potřebného množství sazenic od každého druhu. K tomuto množství jsme přidávali zhruba 10% navíc na případné ztráty, změny apod. Sazenice se většinou prodávají po minimálním množství 50ks. Našli jsme vhodného dodavatele s přijatelnou cenou. Lesních školek je poměrně dost. Ale zaměřují se většinou na lesní stromy, keře mají jen sporadicky. Zahradnictví mají i běžné keře, ale v ceně okrasné zeleně, pro výsadbu remízku v délkách stovek metrů  a počtu stovek kusů je to finančně neúnosné. Sazenice musí být v řádu korun, nikoliv desetikorun. Někde mají kaliny, ale nemají dříny a svídy. Jinde mají kaliny a svídy, ale nemají něco jiného. Nechtěli jsme objednávat každý druh jinde. Nakonec z toho byla jedna velká objednávka a k tomu dvě menší objednávky s doplňkovými sazenicemi z jiných školek. 

Sazenice jsme objednali. Pozor! Je potřeba objednat ve správnou chvíli. Tu nepropásněte, jinak další možnost objednávky je opět až za půl roku. Je potřeba zvážit, kde lesní školka je, neboť sazenice je potřeba vyzvednout osobně, školky většinou nezasílají balíky. Při vyzvedávání sazenic je dobré mít objednávku vytisknutou v ruce a pečlivě zkontrolovat množství a kvalitu. Sazenice nám vyzvedával někdo jiný, takže kontrola na místě nebyla a pak jsme řešili drobnou reklamaci množství a kvality. Dodavatel byl nakonec celkem vstřícný. Pro převoz je potřeba mít připravenou folii, popř. namočené pytle na zakrytí kořenů a ochraně proti oschnutí.

Toto jsou sazenice k jarní výsadbě 2013 v počtu cca 1200 ks.

 Založení sazenic

Po přivezení sazenic domů jsme každý balík postavili do nádoby s vodou zhruba na 2 hodiny. Sazenice co vypadaly „unaveně“ stály ve vodě přes noc, poškozené kořeny jsme před namočením zastřihli. Poté jsme sazenice převezli na pole a založili do vlhké zeminy.  Založili jsme je co nejblíž budoucím výsadbám na krytém místě, kde nevysušuje vítr a je trochu stín. Sazenice jsme uvolnili ze svazků a založili rozložené v řádku, aby byla jistota, že jsou celé kořeny přihrnuté. Je potřeba dbát na to, aby pod založenými sazenicemi nezůstal „vzduchový tunel“, kterým kořínky uschnou odspodu.  Takto založené sazenice se dobře odebírají a dobře se udržují vlhké. Pokud založíte sazenice v balíku, špatně se odebírají, neboť se vytahují i další sazenice. Uprostřed balíku může dojít k proschnutí kořenů. 

Příprava výsadby

Nejdříve jsme rozměřili vysazovaný úsek, řady a vzdálenosti sazenic. Výborným pomocníkem je natažený provázek a měrka odpovídající vzdálenosti keřů. S pevnou měrkou (tyčkou) se pracuje mnohem lépe než s pásmem. Před výsadbou je potřeba případně ještě upravit kořeny. Poškozené a odumřelé části jsme hladce odstřihli, u některých sazenic jsme kořeny celkově zkrátily. Sazenice s malým kořenovým balem nebo nerozvětveným kůlovým kořenem jde sázet lesním sazečem. To nebyl náš případ. Sazenice měly rozvinutější kořenový systémem a naše půda výsadbu sazečem neumožňuje. Takže na řadu přišlo hloubení děr rýčem.

Výsadba sazenic

Velmi se nám osvědčil systém dvou lidí, jeden (muž) připravuje výsadbové jamky a druhý (žena) sází. Výhody této spolupráce jsou jasné. Chlapská síla je při hloubení jamek s ženskou silou nesrovnatelná. Naopak ženská pečlivost vysadit správně sazenici a dodržet navrhnuté střídání keřů se u mužů většinou nenajde. Sazenice jsme vždy odebrali v přesném počtu pro daný úsek a nosili je s sebou v kbelíku s trochou vody (řídkým bahýnkem), tím se chrání jemné kořínky před uschnutím. Nebezpečné pro kořeny není jen slunce, ale i větřík, který je velmi rychle osuší. Ve výsadbách, které měly pravidelné střídání se každá cca 10.sazenice vynechávala. Do této mezery se později vysadil jiný druh keřů nebo lesní strom pro zvýšení pestrosti výsadby.

Brigádníci a pomocníci

Brigádníci a pomocníci jsou fajn a všem upřímně děkujeme. Proto, aby práce ubíhala a byla dobře provedena se nám nejlépe osvědčilo pracovat opět ve dvojicích. Jedem z nás s jedním brigádníkem. Když jsme měli brigádníků více, zjistila jsem, že vlastně celou dobu jen pobíhám mezi jednotlivými skupinkami a vyměřuji, řeším nesrovnalosti, rozdávám stromky (nespoléhejte na to, že každý pozná svídu od trnky) a sama nic neudělám.

  

Nářadí a pomůcky

Pro vyměřování je potřeba: kopie plánu, která se může ušpinit, nejlépe v tzv. „košilce“,s mokrým plánem se špatně pracuje, viditelně si vyznačit detailní rozpis střídání keřů, mít vyznačené hlavní nebo pomocné body pro vyměřování

Tyčky, provázek, dlouhé pásmo, kovové 3m pásmo, dřevěná tyčka = měrka.

Rýč – nechci prosazovat nějakou firmu, ale Fiskars s nastavitelnou výškou rukojeti nemá konkurenci. Malý zahradnický rýček – moc pomůže při výsadbě s přihrnováním ornice zpět do jamky, ušetří se tím prodření rukavic.

Kvalitní rukavice, které se hned tak neprodřou, ale nejsou hrubé a zajistí správné rozložení a přihrnutí kořenů.

Tyčkování a mulčování

Každý keřík a stromek je označen tyčkou. Jako tyčky používáme krajinky z 3m prken. Plný příves stojí na pile 300Kč. Motorovkou je muž nařezal na 1m tyčky. Na velikost našeho pozemku (včetně pastevních lesíčků) jsme spotřebovali 3 přívesy tyček – zhruba 2000ks tyček. Tyčky doporučuji ke keříkům zatloukat vždy ze stejné strany ve směru řady. Kamarádka se smála, že jsme puntičkáři. Ovšem při kosení plevele, kdy malé stromky ve vysoké trávě nejsou vidět, je opravdu dobré vědět, ze které strany je stromek a kde se dá kosit.

  

Kartony – používáme nepotištěné kartony jako podklad pod slámu, aby plevel tak neprorůstal. Kartony jsou u keřů v horních a výsušných částech pozemku. Ve spodní části, kam stéká voda a je jílovitější půda kartony pod mulčem nejsou, aby se nepřemokřovaly a posléze nehnily kořeny.

Sláma – máme velké kulaté balíky staré slámy od místního sedláka. Rozvoz slámy po pozemku není snadná záležitost a spotřeba je velká. Doporučuji si slámu zajistit dostatečně dopředu, může být poměrně nedostatková. Hustou výsadbu mulčujeme v pásech, tedy řady pro budoucí hedge (zaplétaný anglický plot) a výsadbu se sponem do 1,2m. Výsadbu s rozestupy 1,5m a více mulčujeme jako individuální mulčovací kola kolem každého keříku. Výška slámy na kartonu je asi 20cm. Mulčovací koláč má průměr 60cm u keřů a 80-100cm u stromů.

    

A v neposlední řadě je potřeba mít s sebou jídlo a pití, neboť práce je to časově i fyzicky náročná a namáhavá.

 

 Text a foto Jitka M.

květen 2013

 


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz