Home Rodinne zahrady Prirodni zahrady

Tvarování borovic

Borovice vysazené jako solitéry nebo jako součást přírodního živého plotu by měly růst co nejvíce volně, tak jak je jim od přírody dáno.

Mnohdy se stane, že potřebujeme lehce tvarovat, zahustit či usměrnit růst některým směrem. Nebudeme se zabývat tvarováním bonsají, zvláštních tvarů apod. Vhodným způsobem je odlamování mladých výhonů v jarním období. Jedná se o velmi jednoduchou práci, je jen potřeba vystihnout správný čas. Tím je čerstvě narašený výhon, na kterém se tvoří jehlice, většinou je to období května. Výhony se zakracují dle potřeby. Pro zpomalení růstu o 1/3 až ½. Pro významnější zpomalení růstu až o 2/3. Mladý výhon se v požadované délce zalomí rukou. Nestříhá se nůžkami, aby nedošlo k poškození jehlic. Při zaštipování výhonů zachovejte poměr jejich délky jako před zaštípnutím. Úplným vylomením se růst daným směrem zastaví – např. směrem do pěšinky. Úplné vylomení výhonu by měl být zákrok spíše ojedinělý.

  

Připomínám, že je mnohem lepší volit správný kultivar již při plánování a zakládání zahrady, tak aby odpovídal výškou a šířkou danému místu a záměru. Cílem zaštipování není z borovice vytvořit kleč. Zaštipování je pouze pro drobné dotvarování. Je vhodné zejména pro borovici kleč a zakrslé, nízké roubovance.

 Text a foto: Jitka M., květen 2013


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz