Home Rodinne zahrady Prirodni zahrady

Divočina

Divočina je kousek zahrady, který si hraje na neudržovanou přírodu. Ideálně je to takový malý prales na zahradě, hromada kamení apod.

Je to místo kde se nic neodklízí, nestříhá, nehrabe, neupravuje. Je to kousek divoké přírody, nejlépe osázený hustým, trnitým keřem. Pokud není takový keř k dispozici a nechcete čekat až vyroste, lze jakýkoliv keř někde v rohu zahrady, u plotu, v nepohledové části apod. doplnit hromadou hrubého dřeva a jemnějších větví. Vznikne „suché křoví“, které poskytne ubytování hmyzu, mohou zde být ježci nebo drobní obratlovci (dokud si je ježci nedají k večeři). Pokud keř bude dostatečně hustý,  pichlavý a vysoký, budou ve vyšších patrech hnízdit ptáci v bezpečí před kočkami.

  

Divočina na vzrostlé zahradě:

Najít vhodné místo: kout někde v rohu, kam se nechodí, je pěkně zarostlý a neupravovaný, možná je tam i nějaký starý materiál (prkna, cihly, kameny).

Neuklízet, nepředělávat, nezasahovat.

Pozorovat jak si žije a divočí

Přirozený kout divočiny ve staré zahradě

Vytvoření divočiny na nové zahradě:

  1. Najít vhodné místo, odlehlé, v ústraní
  2. Podle velikosti prostoru zasadit keř nebo strom, nebo skupinku keřů.
  3. Doplnit prostor pod keři nějakým materiálem: pár kamenů, pařízek, kousek klády, silnější i drobné větve a celé to na podzim přesypat spadaným listím
  4. Pak už jen pozorovat a nezasahovat 

 

Pokud takový divoký roh na zahradě vytvořit nemůžete, nezoufejte,  nabízí se i upravená verze divočiny:

Suchá zídka

Vytvořením suché, skládané zídky z přírodního kamene vznikne spousta zákoutí pro hmyz a ještěrky. Pokud bude kousek zídky ve stínu, můžou ve vlhkých mezerách bydlet i ropuchy.

Kdo se nechce skládat se zídkou, může jen volně navrstvit kameny. (Nefunguje to s hromádkou oblázků, ty se posunují a nelze v nich vytvořit nory a doupátka).

 

Skládaná suchá zídka                                                                            Volně ložené kameny

Zimní divočina

Hmyz potřebuje pro zdárné přežití zimy vhodný úkryt. Při pohledu na dokonale shrabané, ostříhané, uklizené podzimní zahrady je jasné, že mnoho přirozeného prostředí pro přezimování hmyzu neposkytuje.

Snažte se na vlastní zahradě ponechat alespoň přes zimu část neuklizenou, tzn. nestříhat odkvetlé trvalky na podzim, ale až na jaře, ponechat na záhonu nesklizenou zeleninu, listí z trávníku naházet do záhonu a neodklízet apod..

Možnosti vrátit na zahradu život má každý. Vytvořte divoký koutek a uvidíte, že příští rok bude život na Vaší zahradě pestřejší.

Proč tu „havěť„ vlastně na zahradě potřebujeme?

Drobná havěť na zahradě hrabe (kypří), kálí (hnojí), roznáší a zahrabává semena, likviduje přemnožený hmyz, okusuje (zastříhává) vegetaci, zpracovává odumřelé části rostlin a živočichů (kompostuje), zajišťuje cirkulaci živin. Všichni drobní tvorové zvyšují biodiversitu, čím větší je biodiversita, tím větší je šance na vytvoření rovnováhy na zahradě. A to je to, o co nám jde. Mít  zahradu s nastolenou biologickou rovnováhou, která potřebuje mnohem méně lidských zásahů. Místo honění se za slimáky si můžete pinkat míčem s dětmi nebo číst v lehátku.

Jaké živočichy na zahradu můžeme přilákat?

Ježci – jsou masožravci, tedy nám pomohou s hmyzem, slimáky, hraboši

Žáby – živí se převážně hmyzem, ale větší ropucha zvládne i malou myšku

Hraboši a rejsci – možná je nechcete, ale jsou také užiteční a pár jich je na zahradě potřeba, prokypřují půdu, zpracovávají odumřelé části rostlin, roznáší semena a jsou velkou zábavou pro Vaše kočky

Ještěrky, slepýši, užovky – živí se hmyzem

Ptáci – sběr hmyzu ve všech jeho stádiích (vajíčka, larvy, dospělí jedinci), požírání semen a jejich roznášení, hrabání, hnojení (jejich trus je čistý ledek)

Možná se podaří přilákat i veverku, lasičku, strakapouda, sojku…. to už je potom úžasná podívaná nejen pro děti…

Tohoto krasavce a krasavici jsem fotila na jaře před vchodem do domu v cca 3.15 hod (v noci). Hádejte, co asi dělali…

 

 

 

Text a foto: Jitka M.

červen 2012


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz