Home Rodinne zahrady Prirodni zahrady

Galerie

Rozšíření rodinné zahrady Jesenice (800m2), realizace klient

Tento projekt zachytil požadavek klienta na relaxační část s bazénem a okrasnými partiemi a zároveň větší užitkovou zahradu, koníčka majitele. Řešili jsme významnou terénní nerovnost pozemku. Klient chtěl původně terén navážet a dorovnávat, což by představovalo velký a nákladný přesun hmot. Nakonec jsme tvar terénu využili jako přirozený členící prvek, který nenásilně odděluje relaxační a užitkovou část. Užitková zahrada významně vylepšuje jídelníček 4 členné rodiny. Spojovací kopeček je hojně využíván dětmi k bobování, snowboardingu a odvážným sjezdům zakončeným v kompostu.

Rodinná zahrada Zahořany (900m2), realizace klient

Jedná se o zahradu pětičlenné rodiny o rozloze zhruba 900m2. Je zde kladen důraz na okrasnou část. Ovšem pozadu nezůstala ani užitková zahrada, která je společně s trávníkem udržována majitelem. Všimněte si ornamentálního mulče pod ovocnými stromy a pečlivého vyvázání větví. Péče o okrasné výsadby (a četné dosazování zajímavých kousků) je převážně v rukách paní majitelky.

Rodinná zahrada Mělník (1200m2), realizace zahradnickou firmou

Klient požadoval relaxační zahradu s důrazem na volnou plochu, velkou dřevěnou terasu u domu, integraci bazénu a hracích prvků, stání pro auto a venkovní pergolu s grilem. Cílem bylo zajistit soukromí, ale ne zcela oddělit od okolí. Zeleň byla řešena volnějšími smíšenými výsadbami s důrazem na barvu a habitus jednotlivých rostlin. Celkový dojem výsadeb bude plně patrný v horizontu čtyř let. Užitková zahrádka je rozdělená na dvě části – ovocné stromys jsou vysazeny u stání na auto a menší užitkové záhony se zeleninou a bobuloviny jsou situované vedle terasy. Realizaci prováděla zahradnická firma, drobné dodělávky klient.

Rodinná zahrada Beroun (1000m2), okrasná část, realizace klient

Cílem tohoto projektu bylo oddělení jižne orientovaného pozemku od místní komunikace a zajištění přistínění velké plochy trávníku. Okrasné zeleni byl vyčleněn svah podél jižního a západního plotu, u vjezdu a v těsné blízkosti domu. Po 4 letech je zeleň pěkně zapojená, zajišťuje soukromí a tvoří barevný lem při pohledu nejen z domu, ale i z ulice.

Rodinná zahrada Rakovník, úprava svahu mezi vstupem a užitkovou zahradou,
požadavek na bezúdržbové řešení

Před: svah porostlý trávou byl náročný na údržbu Po: upravený svah je bezúdržbový, zeleň jej zcela zaroste

Tento miniprojekt řešil svažitý přechod mezi vstupní částí do domu a užitkovou zahradou v horní části. Požadavky byly dva: Prvním byl požadavek na nízkou, barevnou zeleň doplněnou trvalkami, která bude lemovat vstupní chodník do domu a bude celoročně pestrá. Druhým kriteriem byla vzhledem ke sklonu svahu a důchodovému věku majitelky úplná bezúdržbovost.

Rodinná zahrada s dětskou školkou (Beroun), realizace klient

průchod do části školky

Majitelka měla jasný požadavek na vytvoření soukromé, okrasné zahrady s malou užitkovou částí, pěkným prostorem pro pobyt školkových dětí a biozahradu. Pozemek je poměrně prudký východní svah o rozloze téměř 3000m2. Vrchní část pozemku se částečně navezla a srovnala. Opěrná zeď je dělícím prvkem mezi soukromou a školkovou zahradou. Spodní prudký svah byl navržen jako biozahrada. V současné době je výběhem pro malé kozičky.

Příklady řešení pozemků neobvyklých tvarů (dvojdomky Rudná a Beroun), rozsáhlé rekonstrukce stávajících zahrad

Zahradní radosti


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz