Home Rodinne zahrady Prirodni zahrady

Když se nedaří

Tento způsob jara zdá se mi poněkud nešťastný. Dalo by se říci a vystihovalo by to naši situaci: bláznivé jarní počasí, totálně mě skolila chřipka, zelenina zdemolovaná slimáky, to co zbylo na zahradě opakovaně přerývá nějaké „zvíře“ (a selátko to opravdu není, že by ježek nebo jezevec?) a k tomu babička s těžkým srdečním selháním na jednotce ARO a neustávající déšť a povodně. Na truchlení ale není čas, prostor ani chuť, vždycky se dá něco dělat, nepodařené zkoušet jinak, zmařené napravovat.

polykultura 8.5.2012                                                                            …a  stejný záhon (původně smíšená výsadba) 18.5.2013

 

Nemáme žádné saláty, ředkvičky, kedlubny, brokolici ani zelí z naší vlastní piplané sadby. Sežrali je v několika vlnách slimáci.  To nám umožnilo vyzkoušet různé způsoby boje proti slimákům (plzákům), detailně se s nimi seznámit a obohatilo naši zahradu o báječné kachny indické běžce a kompost o pravidelnou dávku sebraných a spařených slimáčích těl. Díky sežrané jarní zelenině máme dostatek místa pro přebytečné sazenice od rodičů, jsme rádi, že máme alespoň něco, i když normálně bychom tolik zelí, celeru a růžičkové kapusty nepěstovali.

Báječně nám roste cibule, česnek, jahody, drobné bobuloviny. Slimáci tohle nežerou, počasí nevadí a „zvíře“ ryje kolem, ale nepoškozuje.

 

Jsou obalené broskvoně a meruňky. Broskvoně jsou kromě broskví i neuvěřitelně obalené kadeřavostí. Letos jsem stříkala jen jednou. No, biologická ochrana křenem se ukázala jako nedostatečná.  Tak teď to vím a přesto, že se chemii vyhýbáme, jak můžeme, broskvoně proti kadeřavosti prostě stříkat budeme, minimálně ve dvou termínech (zimní a jarní), tak jak se osvědčilo minulé roky. No a také je vidět, že jedna broskvoň je téměř rezistentní proti kadeřavosti. To je velká a cenná zkušenost pro budoucí výsadby do Přírodní zahrady Koněprusy.

Příslib bohaté úrody                                     zdravý strom                                             kadeřavost broskvoní

    

Nevzdáváme to a provádíme druhou, třetí, čtvrtou výsadbu zeleniny, nakonec přece jen něco roste, tím jak doséváme a dosazujeme, jak a kam jen to jde, se ze smíšených zeleninových záhonů stávají opravdu hooodně polykulturní výsadby. Zkoušíme nové odrůdy zeleniny, jiné termíny výsevu a výsadby, nové kombinace dobrý/špatný soused a získáváme nové zkušenosti. Také díky tomu máme ukázkově vypleté záhony.

Krásné sazenice paprik a lilku zlikvidovali slimáci, přeživší sazenice přerylo „zvíře“. No, loučíme se s nimi na kompostu a radujeme se z uvolněného místa pro přebytečné sazenice rajčat. Pokud se rajčata urodí, bude prostor pro nejrůznější způsoby jejich zpracování. Také se ukázalo, že rajčata chutnají slimákům z veškeré zeleniny nejméně (slizáci žerou s chutí i brambory) a že rajčata jsou dostatečně pevná (na rozdíl od paprik) a přežijí i rytí „zvířete“. Rajčata zasazená ve velkých květináčích u domu jsou chráněná a prosperují mnohem lépe než ta na záhonu. Těšíme se na rajčatový boom.

   

Semínka dýní a cuket vysetých přímo na záhon vyhrabali kosáci. Vysazené sazenice, brambory a trvalky přerylo „zvíře“. V obýváku je nová sadba, čekáme s výsadbou na konec  mnoha denního deště a fotky z fotopasti, co je to za „zvíře“ rozrývající záhony.  Druhá sadba je z druhé části nových semínek, původně určených pro příští rok. Budeme si tedy pro příští rok muset opatřit vlastní semínka a to je báječná příležitost pro praktikování semenaření. Vzhledem k různým druhům dýní na malé ploše to bude výzva. Studuji jak na to a rozšiřuji knihovnu a zásobu AJ slovíček.
Jaké zvíře nám tak pečlivě prorývá záhony s hrubým kompostem a mulčem? Typujeme ježka nebo jezevce ….

  

Jarní sklizeň byla více než mizivá, zaměřujeme se tedy na letní výsevy. Zkoušíme nové druhy letních salátů, brokolice, zelí, kapusty a  řep. Kombinujeme výsev na záhon a předpěstování sadby (záloha). Vzhledem k přítomnosti kachen je potřeba vylepšit ochranný lem záhonů se salátem a mangoldem. Zaměřujeme se tedy na dosázení větších trvalek do obvodu záhonu.  

Vytrvalý déšť kromě totálně promáčené půdy na zahradě, zatopil Beroun a rozesmutnil spoustu lidí. Čas dešťů využíváme k výsevu dalších bylinek a rebarbory, pikýrujeme malé sazeničky trvalek, množíme kostival, vlčí bob, meduňku, mátu a křen. Přehazujeme kompost a nemusíme ho zalévat, posouváním krycí plachty jen regulujeme vlhkost. A koukáme a fotíme, kde teče a kde stojí voda. Večer pak plánujeme nové úpravy pro zachytávání vody, vhodná místa pro rybníčky, tůňky a malé svejly. Jsme spokojeni s úpravami na zahradě u domu (svah), které se ukazují jako dostatečné i při tak dlouhotrvajícím dešti, neboť voda se nám na pozemku zachytává a vsakuje a nijak neškodí sousedům pod námi. Radujeme se, že voda ze silnice vedle Přírodní zahrady Koněprusy teče na náš pozemek a vytváří potenciál pro vytvoření svejlů a rybníčků k její konzervaci pro letní období. Upravujeme design zahrady, plánujeme a vymýšlíme.

  

 

Radujme se z toho, co můžeme, netruchleme nad tím, co nemůžeme.

To platí nejen pro nemocné pacienty, ale i pro „ne mocné“ zahradníky.

 

 Text a foto Jitka M.

červen 2013


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz