Prvky pro děti
K rodině s dětmi patří rodinná zahrada s hracími prvky. Tyto prvky slouží nejen pro zábavu, ale mají důležité role:
- Sportovně zdravotní – děti při lezení po prolézačce, houpání na houpačce, talíři, lezení po provazovém žebříku musí intenzivně zapojovat velké množství svalů, tento pohyb je zcela přirozený a podporuje posilování a vývoj svalů. Děti si vůbec neuvědomují, že intenzivně cvičí.
- Podpora psychomotorického vývoje – děti musí při hraní prokázat určitou odvahu, vytrvalost, rozvážnost a koordinaci pohybů.
- Pobyt venku – děti se přirozeně těší na pobyt venku. Hraní, lezení, houpání překonají i mnohdy horší počasí, při kterém by na procházku jít nechtěly. Zároveň si zlepšují odolnost a imunitu.
Veškeré hrací a sportovní prvky by měly být řešené již ve fázi návrhu zahrady a mít své pevné místo ve finálním projektu.
Za základní vybavení rodinné zahrady považuji pískoviště a houpačku.
Typické houpací a závěsné prvky, které lze lehce pořídit do rodinné zahrady:
- houpačky, houpací talíře, houpací uzly
- tyče a lana na šplhání, lana s uzly, závěsné kruhy
- provazové stěny a průlezy, provazové žebříky
Tyto prvky se dají pořídit v řádech stokorun. Mějte na paměti bezpečnost a hledejte dobré zpracování.
Konstrukci pro závěsné prvky je vhodné zakoupit nebo nechat vyrobit větší, tak aby se na ní kromě houpačky dalo zavěsit ještě jiné zařízení. Jednak dítě může prvky střídat a jednak když přijde kamarád, je houpání, lezení, šplhání a předhánění se jeden před druhým mnohonásobně větší zábavou.
Závěsné houpací a šplhací prvky mohou využívat nejen děti, ale i rodiče. Na větší konstrukci lze zavěsit i houpací síť a prvek se pak mění z hracího na odpočinkový. V tom případě musí být konstrukce i závěsný prvek samozřejmě dimenzované na větší váhu.
Pískoviště – zde je potřeba zajistit dostatečnou velikost, minimálně 1,3×1,3m. Jáma by měla být 40cm hluboká a vyložená silnou geotextilií (používá se jako podklad pro foliová jezírka, zakoupíte ji v hobi obchodech a všech větších zahradnictvích). Konstrukce pískoviště by měla umožňovat sezení po okraji (hoblované prkno, širší trámek apod.).
Kvalitní písek, buď koupíte přímo ten pro pískoviště (je poměrně drahý) nebo přivezete tzv. „malťák“. Do pískoviště nepatří písek na výrobu betonu, nedrží z něj bábovky. Každé pískoviště je nutné zakrývat, jinak se z něj stane kočičí záchod.
K zakrytí stačí jednoduchá plachta z pevnější síťoviny nebo si snadno ušijete kryt z černé netkané geotextilie na záhony. Samozřejmě zručný tatínek může zhotovit profi dřevěný kryt, ale nezapomínejte na váhu a jednoduchou manipulaci.
Pískoviště by mělo být částečně přistíněné. Pokud není přirozený stín stromu, instalujte jako součást konstrukce trubku pro pevné umístění slunečníku.
Pískoviště je určeno pro nejmenší děti, proto by mělo být umístěno „ na očích“ u pergoly, sezení apod. Později z něj můžete snadno udělat záhon.
Samostatným prvkem je klouzačka. Jedná se o finančně náročnější prvek, který dítě užívá poměrně krátkou dobu, cca mezi věkem 2-4 roky se normálně klouže shora dolů po zadečku nebo po břiše. Pak je ale klouzání nudné a nastupuje lezení zdola nahoru a klouzání se v těch nejnemožnějších polohách, nejlépe s kamarádem na zádech. Tomu je dobré přizpůsobit umístění klouzačky a dopadovou plochu.
Velice osvědčené je umístění do svahu, kde je jistota, že dítě při lezení na klouzačku nespadne ze žebříku, maximálně se skutálí ze svahu a trochu natluče. Navíc klouzačka jako výrazný prvek při umístění do svahu mnohem lépe splyne se zahradou. Samozřejmě, podmínkou je mít na pozemku vhodný svah.
U klouzačky je důležitý materiál – plastová je levnější, ale musí se udržovat čistá, jinak moc nejezdí. Nerezová je dražší, vydrží napořád (ale zvažte zda ja taková životnost potřeba) a klouže pořád. Pokud pořizujete klouzačku, kupte dlouhou a umístěte ji dostatečně šikmo, aby to vůbec klouzalo.
Dobré je nastupovací konec postavit na stavitelné nohy (např. ty od šroubovacího lešení) a tak jak dítě roste, horní část zdvihat.
Řešte také dopadovou plochu, aby z ní nebyl zdupaný kus bahna. Můžete použít oblázky, dopad do písku nebo speciální gumovou podložku.
Hrací hrady a domky. Kdo má prostor, může instalovat náročnější prvky. Na internetu najdete mnoho výrobců, variant a cenových hladin těchto prvků. Zvažte dobře velikost pozemku, investici a dobu užívání dětmi.
Trampolína je velice oblíbená. Je to prvek pro celou rodinu. Skákání na trampolíně je velice zdravé a s ochrannou sítí i poměrně bezpečné. Při skákání se rozpohybuje lymfa a dochází k čištění celého těla, jedná se o fyzicky namáhavý sportovní výkon, takže dítě se pěkně zahřeje a prokysličí, přitom posiluje svaly a kardiovaskulární systém. Při skákání se tělo pohybuje proti gravitaci a dochází k poklesu tlaku na kloubní chrupavky a jejich lepšímu zásobení živinami.
Trampolínu kupte co největší se vám na pozemek vejde. Pokud chcete skákat s ratolestí, hlídejte maximální hmotnost skákajících, také se dobře informujte o kvalitě použitých per.
U trampolíny je potřeba si rozmyslet, zda prostor pod ní budete sekat ( a trampolínu pravidelně posouvat) nebo zda jej vyřešíte jako bezúdržbový (geotextiie a drcená borka nebo oblázky, kartony a sláma …)
Fotky (dětské prvky na zahradách klientů) a text Jitka M.
říjen 2012