Home Rodinne zahrady Prirodni zahrady

Rybíz

Rybíz je milované nebo nesnášené ovoce. V zahrádkách našich babiček měl své nazastupitelné místo a byl součástí každé zahrádky. Rybíz obsahuje celou škálu vitamínů a minerálních látek, černý rybíz navíc obsahuje rutin, důležitý pro naše cévy. Rybíz je základem celé škály ovocných dobrůtek, od šťáv a sirupů, přes klasické marmelády, pečenády, pečené čaje až po speciální zavařeniny, likéry a vína.  Rybíz se také dobře zamrazuje. Navíc můžeme vybírat a kombinovat rybízy červené, bílé a růžové, černé a jostu (kříženec černého rybízu s angreštem). Je jasné, že takováto super bobulovina nemůže chybět v užitkové části žádné rodinné zahrady.
Stanoviště:

Rybízy mají mělký kořenový systém. Červený a bílý rybíz potřebují více vláhy a snesou lehké přistínění. Černý rybíz není tak náročný na vlhko, ale potřebuje plné slunce, jinak jsou bobule kyselé.

Střih:

„Kam nechodí slunce, chodí lékař“, platí nejen pro princezny. Keře udržujte vzdušné, aby sluníčko mohlo k plodům a ty pěkně dozrály a aby keřem proudil vzduch a nelíbilo se tam houbovitým chorobám.

Na keřích černého rybízu by měly být nejstarší výhony 3leté. Keře prostříhejte koncem léta po sklizni nebo časně v předjaří, než začnou rašit. Výhony se nijak nezastříhávají, stříhají či řežou se těsně nad zemí. Z mladých výhonů ponechte max. 5-6 pěkných silných větví (světle béžová kůra), 4 větve dvouleté (světle hnědá kůra) a  3 větve 3leté (tmavě hnědá kůra) a větve s černou barvou kůry by měly být všechny vyřezány.

Při řezu starých výhonů vždy zhodnoťte i ty mladší. Pryč musí výhony, které se kříží, rostou do středu, poléhají na zem, jsou slabé, nemocné, polámané. Snažte se mít na pěkném statném keři maximálně 10-12 větví.

Na keřích červeného a bílého rybízu mohou být i 2-3 výhony s černou kůrou, tedy staré 4-5let.

Vzdušný keř s několika silnými výhony bude plodit pěkné, velké, sladké hrozny bobulí. Zahuštěný keř bude mít stejné množství úrody, možná i více, ale  menší bobulky a pravděpodobně ne tak vyzrálé.

Na fotce je vidět prostříhaný silný keř červeného rybízu s různým stářím větví. První keř je již přihnojen vyzrálým kompostem, další má pouze odhrabanou slámu, prokypřenou zeminu a čeká na rozhození kompostu a mulč.

Výsadba: Keře rybízu vysazujte na podzim. Výsadbová jáma má být 2x větší než kořenový bal, keř při výsadbě „utopte“ cca 2-3cm do země, oproti tomu, jak byl vysazen původně.

Výsadbovou jámu zasypte původní zeminou smíchanou s vyzrálým kompostem v poměru: na 2díly zeminy dát 1 dál kompostu.

Vysazené keře je potřeba po výsadbě zalít a povrch půdy zamulčovat hrabankou, slámou apod.

Mulčování povrchu prospěje i již vzrostlým keřům. Povrch na jaře odplevelte, mělce prokypřete, aby nedošlo k poškození kořenového systému, na povrch rozhoďte vyzrálý kompost nebo vrstvu hrubého kompostu a zakryjte vrstvou slámy. Takto zaopatřené keře jsou celý rok bezúdržbové – pod mulčem neroste plevel, drží se vlhko a postupně se z kompostu uvolňují živiny, žížaly ve vlhku pod mulčem prokypřují a vyživují půdu. Pokud použijete cca 5cm vrstvu hrubého kompostu, vydrží takto upravený záhon dva roky, poté je potřeba mulč odhrnout, doplnit kompost a přihrnout zpět, popřípadě doplnit novou slámu.

Prostříhané, pohnojené a zamulčované keře rybízů.

Výsadba prostokořenného keříku rybízu:
Zkontrolujte kořenový systém a zastřihněte poškozené nebo oschlé části až na zdravé dřevo.
Keřík namočte a nechte alespoň 2 hodiny ( maximálně 24hod) zavodnit.
Výsadbovou jámu vykopejte dostatečně velká, aby se kořeny neotáčely vzhůru a nekroutily. Keřík se sází hlouběji než původně rostl, tedy o 3-5cm pod úroveń terénu.
Kořeny přisypte kvalitní ornicí, posypte mikorhyzními bakteriemi a poté zcela zasypte. Při zasypávání protřepte keříkem, aby zemina propadla do všech míst a nevznikaly vzduchové jeskyňky. Zeminu je potřeba přiměřeně umáčknout a nakonec lehce přišlápnout.
Kolem vysazeného keříku vytvořte výsadbový límec pro zadržování vody.
Střih po výsadbě:
Při podzimní výsadbě zkraťte větvičky o cca 1/3 až 1/2 délky. Na jaře pak vystříhejte všechny slabé výhony až u země a ponechte 3-4 pěkné silné výhony a ty zastřihněte na zhruba 10cm, poslední očko směřuje ven. Při jarní výsadbě rovnou vystříhejte slabé výhony a silné zastřihněte na 10cm, poslední očko směřuje ven.
Zasazené keříky vždy řádně zalijte a zamulčujte. Mulčovací koláč pomůže udržet vlhko.
DSCN5723 DSCN5726

Podzimní střih                                                                         Jarní střih (fotka bude doplněna)
DSCN5727

Rybíz_vysadba

Na rybízy myslete již ve fázi projektování zahrady. Rybízy patří do užitkové části zahrady, ale dají se pěkně zakomponovat do jedlých živých plotů, mohou sloužit jako dělící prvek mezi trávníkem a užitkovými záhony, lemovat pěšinky. Ideální je, když děti při běhání po zahradě pobíhají kolem keříků a „zobou“.

Pochutnejte si na rybízu v čerstvém i zpracovaném stavu

Text, obrázky a foto Jitka M., leden 2013

 

 


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz