Home Rodinne zahrady Prirodni zahrady

Slimáci a spol.

Pro naši zahradu je to na jaře 2013 velmi aktuální téma. Výsledkem kombinace počasí a přemnožených slimáků a hlemýžďů je zdecimovaná zelenina, sežrané saláty, kedlubny, kapusta, mrkev, červená řepa, ožrané topinambury, papriky a brambory.

 

Do boje nastoupili nejdříve přírodní prostředky: sběr, lákadla, topení v pivu, sypání pilin … . Možná na malé ploše zahrádky, bez mulče a sekaným trávníkem to jde. Na naší velké zahradě s kvantem mulče, hustých, vlhkých keřových porostů a zákoutí, louky a kamenných zídek tyto postupy fungují velmi omezeně a krátce.

Alespoň částečně pomohla ochrana zeleninových záhonů plošným rozhozením granulí od firmy Neudorff. Na rozdíl od jiných přípravků jsou na bázi železa a nejsou jedovaté pro jiný hmyz a živočichy. Granule se opravdu osvědčily a slimáky na zeleninových záhonech zlikvidovaly.  Granule se plošně posypou po záhonu, v případě výsadby do mulče se mulč odhrne kolem rostliny a granulky se nasypou kolem rostliny. Nevýhodou je poměrně vysoká cena. Na zbytku zahrady si slimáci spokojeně žili dál a v noci putovali na záhony se zeleninou.

  

Pro sazenice ve velkých mulčovaných záhonech jsme použili ochranu z PET lahví. PET lahve zároveň slouží jako malý skleníček. Větší sazenice jsme chránili ustříhlou plechovkou od kočičích konzerv. Tato ochrana je pouze dočasná, než velikost sazenice přeroste velikost prostoru v PET lahvi, nebo tykev vyroste a začne se plazit. Díky plechovkám vyrostly topinambury a některé tykve, PET lahve ochránily část brokolice a květáků.

  

Sběr slimáků je důležitý hlavně pro ochranu  květů dýní a mladých plodů dýní, jahod apod, ale lze tak podpořit i zdárný růst malých rostlinek. V tomto případě je potřeba slimáky „nalákat“ na návnadu, tedy místně odhrnout mulč, položit návnadu v podobě listu salátu, kousku melounu, zabitého slimáka, kočičího žrádla apod. nebo do záhonu zakopat misku s pivem. Slimáky na návnadě je nutné večer/zrána posbírat. Dají se jim vytvořit i úkryty z nahnilých navlhčených prken, kamenů a cihel, sem se slimáci ukryjí a  lze je sbírat přes den.  V případě opravdu velkého výskytu slimáků není potřeba ani žádných lákedel, stačí pozdě večer nebo brzy ráno obejít zahradu, zaměřit se na nejchutnější zeleninové a trvalkové kousky a výsledkem takové sbírací čtvrhodinky je plná zavařovačka. Nasbírané slimáky likvidujte zalitím horkou vodou. Je to jednak rychlé a za druhé je po usmrcení můžete vylít na kompost. Likvidaci solí nedoporučuji z etických a kontaminačních důvodů, zasolenou půdu těžko ozdravíte.

 

Velmi se osvědčily misky s pivem, slimák se napije a utopí. Toto řešení je jednoduché, lehce proveditelné a levné. Pasti je potřeba každé 3 dny vylévat a doplňovat čerstvé pivo. Obsah pasti můžete vylít na záhon. Ovšem pokud sousedíte s velkou loukou nebo polem (jako my), slimáci cítí pivo na dálku a nasměřují to na Vaší zahradu z širokého okolí.

Hlemýždě je dobré po dešti nebo brzy ráno, dokud je rosa, vysbírat a odnést daleko od zahrady. Je to dobrý úkol pro děti.

 

Prevencí přemnožení slimáků a hlemýžďů se mi jeví i krátkodobé odstranění mulče a případné prokypření záhonů. Vhodnou dobou je zima a mrazivé počasí. 

No a nakonec, v naprostém zoufalství nad sežranou druhou generací červené řepy, ukousaným samcem polních okurek a celým řádkem fazolí,  jsme povolali pomocníky živé – kachny indické bežce. Více se o nich můžete dočíst na stránkách www.indickybezec.cz.

No a naše první zkušenosti: Kachny baští slimáky s chutí, pěkně při tom mlaskají a tváří se spokojeně. Běžec pěkně zobákem prohledává mulč a sežere vše, na co přijde: žížaly, larvy, slimáky, malé hlemýždě. Zbaštili i housenky na spodních větvích borovice. Uvidíme, jak si poradí s celou zahradou a zda je zaujme zelenina (tedy to, co z ní zůstalo). Tady pár fotek našich běžců (tmavý kačer Filip a stříbrné kachničky Apolenka a  Agi). Kachnám chvíli trvalo, než se rozkoukaly a začaly chodit po zahradě. Postupné vyhánění od kachníku a systematické rozmístění několika lavorů s vodou po celé zahradě jejich pohybu napomohlo.  Kachna se nemusí nijak honit, navykly si a stačí přijít, zavolat na ně a přijdou. Po 4 měsících chodí po celé zahradě a systematicky probírají louku, mulč pod keři, mulč v záhonech s jahodami, bramborami a vlezou i do zeleninových záhonů. Zelenina je nyní již velká, takže ji nijak neničí. Krásně prohledávají i velké trsy trvalek a opravdu poctivě sbírají slimáky. Krmení je pro ně doplňková záležitost na dosycení. Ráno vyběhnou z kachníku, napijí se, zobnou jednou dvakrát  krmení a běží na zahradu, na slimáky. 

Kachny jsou plaché a nenechají se hladit nebo chytit, ale jinak jsou velmi společenské a povídavé. Na zahradě jsou společně s námi, udržují si vzdálenost asi 1-2m. Jsou zvědavé a povídavé. Jejich smysl pro pečlivé vyhledávání slimáků v mulči a mezi hustými výsadbami je neuvěřitelný. Výsledek je vidět na zmenšujícím se počtu slimáků lezoucích po dešti po zahradě. Moc se nám líbí, jak jsou kachny chytré. Stačí na ně zavolat a přijdou, nové místo jim jednou ukázat a už ví kam mají jít, mají skvělý orientační smysl, nikde bezhlavě nepobíhají a člověk je nemusí nikde nahánět.
A kromě toho, že jsou tak pracovité je s nimi spousta legrace a zábavy. Jejich koupání v čerstvé, čisté vodě je příležitost pro skvělou relaxaci a pobavení se.

Kdo půjdete s dětmi kolem nás, nakoukněte přes plot a pokochejte se pohledem na ty kachní  miláčky.

Text a foto Jitka M.

květen 2013

 


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz