Home Rodinne zahrady Prirodni zahrady

Okrasná zahrada

Okrasná zahrada

Okrasná část zahrady lahodí oku, je blízká srdci. Když je potřeba, povzbudí nás nebo zklidní. Je to část, která ráno vyprovodí do práce a odpoledne přivítá. Rádi zde posedíte s rodinou či s přáteli. Většinou se jedná o vstupní prostor mezi brankou a vchodem do domu a prostor kolem terasy či venkovního sezení apod. Okrasná zahrada charakterizuje naše cítění, způsob života, sounáležitost s okolím.

 

 

Okrasná část je přirozená, jsou v ní zastoupené okrasné keře, stromy a trvalky. Její součástí mohou být jedlé rostliny, keře a stromy. V okrasné části umisťujeme i milé a pro majitele zahrady osobní prvky, kameny, dřevěné či kamenné sochy, fontánky apod. 

Mohou zde být i vhodně volené nepůvodní či tvarované stromy a keře, které dodají barevnost a dynamiku, jsou zajímavé svým tvarem, listem, zdobné květem nebo zajímavými plody. V okrasné části by se měl dodržovat přirozený poměr listnatých a jehličnatých stromů a keřů a to: 2/3 listnáčů a 1/3 jehličnanů a dbát na pohledovou dynamiku i v zimním období. Pozor, s barevností a tvarem listů je lepší to nepřehánět, není cílem, aby každý keř či strom měl barevný, panašovaný list. Přirozená zelená v nespočetných odstínech je kvalitním základem každé zahrady. Barevný prvek je pouze pro oživení a zpestření, má bavit, nikoliv rušit a v projektu zahrady má být pečlivě a citlivě umístěn.

 

 

 

V okrasné části by měly být velké stromy, které jí dodají potřebnou třetí dimenzi, stín a zajistí mikroklima. Nebojte se velkých stromů, velice je potřebujeme. I na menší ploše může být velký strom, jen je potřeba volit vhodnou konečnou výšku a průměr koruny. Například do úzké vstupní části lze dát štíhlý buk (Fagus sylvatica Dawyck, v barvě olistění zelené, zlaté nebo červené), štíhlou krásně kvetoucí sakuru ( Prunus serrulata Amanogawa) nebo menší stromek vilínu, kvetoucí velice brzy na jaře. Možností je mnoho, toto je jen pár příkladů pro inspiraci.

Otevřeně sdílejte svá přání, zvyky a potřeby s projektantem zahrady. Důležité je, aby projekt celkově vystihoval potřeby Vaší rodiny, reflektoval změny a dynamiku nejen v ročním koloběhu přírody, ale i ve vývoji rodiny a jejích členů. 

Užívejte si krásné nejen okrasné části Vaší rodinné zahrady
Jitka M.
                                                                                                                       Text a foto: Jitka M., květen 2012

 


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz