Home Rodinne zahrady Prirodni zahrady

Bylinková spirála

Bylinková spirála je pěkný a užitečný vertikální prvek pro pěstování nejen bylinek, ale i léčivek a jedlých trvalek. Díky vyvýšené stavbě, materiálu a orientaci ke světovým stranám dokážeme na malé ploše vytvořit různá mikroklimata vhodná pro různé druhy rostlin. Bylinková spirála je obvykle milým prvkem v rámci projektu, ladící s celkovým konceptem zahrady.

Permakulturní prvky se v sobě snaží skloubit vždy více funkcí. Spirála na naší rodinné zahradě je spíše kopeček a plní i funkce pro bylinkovou spirálu ne zcela obvyklé. Pro Vaši inspiraci uvádím:

Je to mobilní, členící prvek mezi sekaným trávníkem a kosenou louko. Mobilní ne proto, že by se dal převážet, ale vzhledem k umístění na stavební parcele jej lze v případě stavby domu rozebrat a přestěhovat jinam.

Několik let sloužil kopeček jako odkladiště přebytečné zeminy v době největších terénních úprav na zahradě. Tím je také daná jeho velikost.

Kopeček, a hlavně soutěska, je velmi příjemné místo nabité energií kamenů. Malá soutěska má opravdu zvláštní kouzlo a láká k procházení.

  

Kopeček slouží k pěstování bylinek, jedlých, léčivých i neléčivých trvalek.

Je to báječná vyhlídka pro našeho psa a vyhřívací místo koček, hadů, pavouků a jiné havěti (no, snad se všichni snesou). Na bylinkové spirále je velmi rychle vidět podpora biodiverzity na zahradě.

  

Jak bylinkovou spirálu založit?
Je potřeba mít „stavební“ materiál:

  • zeminu na výplň spirály/kopečku
  • kameny, cihly apod. pro stavbu spirály
  • cihly a dřevo (kmeny, špalky, pařízky) do středu spirály pro vázání vlhkosti a pomalé tlení
  • drenážní materiál do podkladové vrstvy: štěrk, drobné kameny, stavební drť
  • říční písek na promíchání se zeminou
  • mulč – štěrk (stejný jako stavební kámen), slámu nebo drcenou borku
  • sazenice pro osázení
  • nádobu na vodní prvek nebo folii na jezírka
  • kompost pro přimíchání do spodní vrstvy zeminy 

Umístění a orientace:

Nejdříve se rozhodněte, kde spirála bude, jak bude velká a jaký bude mít tvar. Spirála by měla být na slunném místě, alespoň převážnou část dne, nikoliv ve stínu.  Měla by být blízko kuchyně, terasy, tedy tak, aby bylinky byly šikovně po ruce. Může být pěkně kulatá, oválná, šiškovitá nebo i dělená, jako ta naše. Začátek spirály a vodní prvek by měly být orientované k severu. Severní strana zajistí malý odpar vody z jezírka, voda se zde nepřehřívá a vytvoří se vlhčí zákoutí. Zároveň voda tekoucí spirálou dolů skončí v jezírku. (Někde narazíte na informaci, že jezírko má být na jižní straně spirály. To je také správně, ale platí to pro jižní polokouli, Austrálii aspol.).

Vyměřte si vybraný tvar spirály, vyznačte ji provázkem nebo vodovodní hadicí a chvíli pozorujte a „zažijte“ (prostě na to pár dní koukejte, obcházejte a představujte si budoucí spirálu). Konečný tvar vykolíkujte.

Sepište si, které bylinky chcete. Pište si rostliny, které opravdu chcete, protože je budete používat na vaření, sušit na čaj nebo řezat pro květy a voňavé listy. Je možné, že některé budete chtít jako potravu pro hmyz, nebo jen tak pro radost. Není nutné mít na spirále celou botanickou zahradu.

Rozdělte si rostliny na jednoleté a trvalky a na stíno/vlhkomilné a ty co potřebují sluníčko a snesou sucho. 

 

Stavba

Než začnete stavět, porovnejte, jak velkou spirálu pro vybrané rostliny potřebujete a kolik místa máte opravdu k dispozici (někdy se „chci“ a „mohu“ neshoduje, pozor na to!). Rostlinky začněte shánět, není potřeba mít vše před vybudováním spirály, ale je fajn mít alespoň něco, neboť sázení je ta nejhezčí práce nakonec.

Zvolte materiál spirály. Je důležité, aby se z něj dobře stavělo (říční valouny nebudou držet), aby se Vám líbil a byl příjemný, aby jste ho dokázali zajistit potřebné množství a aby se z něj nevyplavovalo nic škodlivého do půdy (pozor na některé stavební zbytky a horniny). Dobře se staví z kamene, pálených cihel, betonových bloků.

Odeberte vrchní vrstvu zeminy cca 20cm po celé ploše spirály, tak jak ji máte vykolíkovanou, včetně vodního prvku.

Postavte první vrstvu kamenů do tvaru spirály, dbejte na to, aby kameny byly 1/3 v zemi. Jednak kvůli budoucí stabilitě stavby a jednak kvůli akumulaci tepla. Kameny je potřeba skládat stejně, jako když se staví suchá zídka. Tedy pěkně je rovnat vedle sebe, aby lícovala přední strana a mezery mezi kameny byly malé. Při rovnání se snažit připravit si vhodný tvar horní plochy, pro pokládání další vrstvy kamenů. V případě, že je spirála vyšší, tedy kameny se skládají do dvou a více vrstev, je vhodné je skládat tak, aby zídka spirály byla mírně nakloněná (asi 5%) do středu spirály a kameny se zapíraly o sebe a o zeminu uvnitř spirály. Připravte se na to, že skládání spirály z kamenů, pokud nemáte pěkné pískovcové bloky, je o hledání správného tvaru kamene. Tedy kámen vzít do ruky otočit, vybrat pohledovou přední stranu, uložit. Když nepasuje, odložit, vzít jiný a zkoušet a zkoušet… Po chvilce stavění už pohledem odhadnete, jaký tvar kamene je potřeba. Významně jednodušší a rychlejší je vyskládat spirálu z pravidelných bloků, tedy cihel, kamenných kvádrů nebo betonových tvarovek.

Do středu umístěte mohutnější kmen, třeba i částečně zetlelý, bude udržovat vlhkost, ale nepřemokří zeminu. Pomalu tlející dřevo bude dodávat živiny. Pokud je spirála vyšší, dřevo je vhodné vložit do každého patra spirály, tedy větší polena dolů a menší do druhého patra.

   

Poté vykopejte vodní prvek do požadované hloubky, zeminu odkládejte na střed spirály – zaházejte jí dřevo na středu. Usaďte vanu, nebo folii na dno vodního prvku, zakryjte okraje většími kameny nebo kusem dřeva.

Dosypte zeminu smíchanou s vyzrálým kompostem po celé ploše prvního patra. Z kamene točte dál další patro spirály. Stavte materiál do spirály, nikoliv do vodorovných pater. Spirálovitý tvar reguluje směr toku vody a přispívá k postupnému vsakování, ale nikoliv přemokření. Spirála by měla být točená po směru hodinových ručiček. No, nevím, zda to má významný vliv na rostliny, já spirálu točím dle aktuálního umístění a hlavních pohledů a moc neřeším, zda je pravo nebo levotočivá.

Položte drenážní vrstvu hrubého materiálu a zasypte zeminou. Střední patro může být samotná zemina, bez míchání čehokoliv. Pokud je spirála větších rozměrů, položte do středu druhého patra také kus dřeva. Takto se pokračuje až do požadované výšky spirály. Vrchní část spirály se zasypává zeminou smíchanou s říčním pískem.     

Šířka patra pro pěstování by měla být 0,3 až 0,5m. V případě větších spirál je vhodné myslet i na přístup při údržbě, sklizni, plevelení apod. a vytvořit dostatek prostoru, nášlapy, schůdek.

Nakonec stočte vrchol spirály a vytvořte její konec z několika kamenů. Vrchol přesypte zeminou smíchanou s říčním pískem, tak, aby byl celý zasypaný. Pak zeminu postupně shrnujte, až obnažíte kameny, zeminu hrňte dolů a prosypávejte mezery mezi jednotlivými kameny. Kameny by neměly na zemině jen tak ležet, měly by být alespoň z 1/3 zasypané. Jejich úkolem je akumulovat teplo a v noci teplo uvolňovat, nikoliv přesušovat stavbu během dne. Lehce vytvarujte zeminu do pater spirály.

  

Tak a teď to nejlepší. Sázejte! Trpělivější počkají po prvním dešti, až se zemina trochu slehne, dosypou dolíky a pak sází. Začněte osazovat shora dolů. Po vysázení pečlivě zamulčujte plochy mezi bylinkami. Mulčovat můžete slámou, štěpkou, štěrkem. Při použití slámy na estetiku moc nehleďte. Po prvním dešti sláma oprší, slehne, trochu ji poupravíte a bylinky ji rychle přerostou.

Berte ohled na rozrůstání bylinek, většina z nich časem vytvoří velké trsy, sázejte tedy dostatečně od sebe. Nezapomeňte prosázet i škvíry mezi kameny. Ve spirále najdou své uplatnění i jednoleté  a dvouleté bylinky, které si předpěstujete (bazalka), nebo je jednou vysejete a pak už se budou vysévat samy (měsíček, kopr, petržel). Neváhejte do bylinkové spirály umístit i trvalky nebo Vám milé skalničky.

   

Po osázení spirály vyčistěte vodní prvek, napusťte vodou a osázejte vodními rostlinami. Nezapomeňte do vodního prvku dát kámen nebo prkénko, aby do vody spadnuvší tvor měl po čem vylézt ven. 

Rostliny na jižní stranu: tymián, saturejka, dobromysl (oregano), rozmarýna, levandule,divizna (pozor na velikost)

  

Rostliny na východní a západní stranu: šalvěj, yzop, pelyněk, heřmánek, routa vonná, třezalka tečkovaná, medvědí česnek, saturejka, rudbeckie, zakrslé denivky, orlíček (jedlé květy)

Rostliny na severní stranu: máta a meduňka (vysazovat do kbelíku, moc se rozrůstají), vytrvalá cibule (ošlejch), kontryhel, pažitka, petržel, kopr

   

Rostliny do mezer: mateřídouška, netřesky, tařice, rozchodníky

  

Bylinky můžete nechat divoce rozrůstat, takže časem spirála zcela zmizí a zůstane divoce porostlý kopeček. Nebo můžete bylinky udržovat v rozumné velikosti přiměřeným střihem při sklizni. Pro většinu bylinek je sklizeň příznivá a podporuje jejich další růst.

  

Bylinky sklízejte postupně, tak jak je pro každou z nich nejvhodnější. Sušte je, připravujte mastičky, tinktury, sirupy, užívejte si jejich vůni, chuťové a léčebné účinky.

  

  

 Vidíte, že bylinková spirála je vhodný permakulturní prvek na velké i na malé zahrady.  Tak se jen rozhodnout a zrealizovat jej.

Text a foto Jitka M.

květen 2013


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz