Home Rodinne zahrady Prirodni zahrady

Na co dávat pozor

 

Metoda pokus/omyl. Pokud budete zahradu zakládat bez znalostí vhodných podmínek pro jednotlivé rostliny, použijete metodu pokus/omyl a řeknete si, že funguje přírodní sukcese, máte pravdu. Smiřte se ale s významně pomalejším tempem zapojení všech prvků, pozdním vzniku harmonického dojmu zahrady a vyšší finanční nákladností.

Tuto metodu můžete použít u malých, rychle rostoucích rostlin, kde je výsledek vidět rychle, tedy jednoletky, cibuloviny, zelenina, drobné stavby typu kompost, malá vodní nádržka (do 2m2), umístění pískoviště apod.

Rozhodně ji nedoporučuji u trvalek, keřů a stromů – opakovaně přesazovaná rostlina neporoste a nakonec zahyne, vy propadnete depresi, peněženka se vyprázdní.

Také to není vhodný postup u větších a nákladnějších staveb – umístění bazénu, houpaček, zahradního domku atd.

Slunce/stín – uvědomte si, že slunce najdete na zahradě vždy (pokud tedy nezaložíte hustý les), ale stín (ten od stromů) je nenahraditelný stínem od slunečníku. Stromy a keře rostou, liší se v rámci jednotlivých let i v rámci ročních období. Stín poskytovaný listnatými stromy je nenahraditelný a v zahradě velice důležitý. Nebojte se stromů a jejich stínu!

Konečná velikost rostlin a vzdálenost při výsadbě (položte si otázku, co považujete za pro Vás uspokojivou velikost stromu).  Pro menší zahrady pracujte s velikostí 15.ti leté zahrady a podle toho rozmísťujte stromy a keře. Aby zahrada nebyla v počátcích prázdná, je potřeba pracovat s přírodní sukcesí a vhodně ji doplňovat drobnějšími keři a trvalkami, které třeba později přirozeně podlehnou. Pokud máte velký pozemek a chcete hodně vzrůstné stromy (ořešáky, duby, buky) pracujte s velikostí 20.ti leté zahrady a výsadby vhodně doplňte rychle rostoucími keři a stromy, které podlehnou přirozené sukcesi, nebo je časem vykácíte.

Nebojte se velkých stromů, neživou hmotu domu je potřeba kompenzovat živou hmotou, potřebujete zajistit stín, regulaci větru, mikroklima, to malé keře bez velkých stromů nezvládnou. Velký strom v pojetí moderní zahrady má v dospělosti typickou výšku 8-10m, průměr koruny 4-6(8)m, v případě většího pozemku můžete sáhnout po velkých stromech s dospělou korunou 15m a výškou 15-20m.

Čas/peníze/priority – tady je potřeba být velice upřímný sám k sobě a jasně zhodnotit (a přiznat si) co je položka nezbytná („have to“) a co je položka, která počká  a nebo jí jen chci („nice to have“). Dále dbejte na aktuální potřeby Vašich dětí. Malé děti potřebují pískoviště, houpačky, domeček, větší děti vyhledávají místo klidu (hlavně někde od rodičů) a ty úplně velké s Vámi třeba zase rády posedí i se svými partnery. Tyto požadavky je potřeba promítnout do projektu okamžitě, počítat s nimi a zahradu dynamicky měnit. Vaše 4 leté dítě nebude klouzačka zajímat za 5 let, potřebuje ji nyní.

Nepřepalte začátek. Můžete mít velkolepé plány a je dobře je mít, ale v počátku je potřeba dobře zhodnotit síly. Zeleninovou zahrádku můžete chtít velkou, pro soběstačné zásobování rodiny, ale začít můžete s jedním malým záhonkem a každý rok další přidat.

Na zahradě nemusíte mít všechny prvky najednou (skalka, rybníček, vřesoviště). Rozložte síly i finance. Nechte si také něco na důchod .

 Když nevím, tak se zeptám.

Doba kdy každý dělal všechno je už dávno pryč (naštěstí) a je běžné odborné práce svěřit odborníkům. Nebojte se ptát.

 

Text a foto: Jitka M., květen 2012


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz