Žabník
Rodinná zahrada se snaži přiblížit přirozenému přírodnímu prostředí nejen jako celek, ale i dílčími prvky. Jedním z těchto drobných prvků je Žabník. Žabník je malé jezírko, které do zahrady naláká žáby a jiné vodomilné živočichy a hmyz. Ti na zahradě potom pracují za nás a pro nás. Pilně sbírají slimáky, nejrůznější hmyz a velká ropucha nepohrdne ani myškou. Jsou to predátoři, kteří udržují zahradu zdravou a minimalizují výskyt škůdců. Žabník je také bezva místo pro pozorování vodního života dětmi.
Žabník lze velice rychle, snadno a levně vytvořit ze starého dřezu, většího plastového soudku (např. od žrádla pro psy), dětské vaničky apod. Samozřejmě je možné vyrobit i elegantnější rybníček, ale tím se budeme zabývat jinde.
Vhodnou nádobu – v našem případě vyřazený kuchyňský dřez od kamarádky – je potřeba umýt a utěsnit výtokový otvor špuntem, nebo tmelem.
Vhodné místo pro umístění žabníku na zahradě je někde stranou, ve stínu nebo polostínu.
Dle velikosti nádoby vykopejte jámu, nádobu do ní umístěte tak, aby okraj lícoval s okolním terénem. Pozor, aby nádržka byla vodorovně, pokud je terén svažitý, okolí lehce přisypte a srovnejte. Prostor okolo dřezu zasypte, zeminu přišlápněte a upravte okolí – uhrabte zbylou zeminu „ do ztracena“, můžete vytvořit i malý val a doplnit jej několika kameny. V našem případě jsme svah nad žabníkem zpevnily volně loženými kameny.
Do nádrže nalijte vodu a položte výlezové prkénko. Prkénko je důležité, vylezou po něm spadlí živočichové a slouží jako napáječka pro včely a ostatní hmyz. Prkénko je potřeba zatěžkat ve spodní části kamenem, aby neplavalo. Vodu v žabníku je dobré „naočkovat“ sklenicí vody z rybníka, přinesete tak přirozený život – různé prvoky, perloočky, buchanky a spol.
Do žabníku vysaďte vodní rostliny, počet a druh záleží na velikosti a hloubce žabníku. Okolí žabníku osázejte, nebo nechte přírodu, ať ho zazelení sama.
No, a pak už jen čekejte na první žábu.
Ta naše ropucha se objevila během tří dnů a v žabníku bydlela celý týden. Líbilo se jí ve vodě i mezi kameny, byla tak velká, že se tam sotva věšla.
Výroba žabníku na fotce:
- Dřez od kamarádky byl přinesen v rámci procházky.
- Utěsnění tmelem provedla dcera než jsem sebrala prádlo ze šňůry – trvalo jí to asi 5 minut a moc jí to bavilo.
- Na zakopání a úpravu okolí jsme potřebovali 30 minut.
Pokud chcete větší žabník, použijte starou vanu. Původní nápad s využitím starých smaltovaných van pochází od J.Svobody.
Dobrodružné pozorování
Text a fot: Jitka M., červenec 2012