Home Home Home

Stroje a nářadí

Pro práce na zahradě je potřeba nářadí a stroje.Stroje buď poháněné motorem nebo zvířecí silou. Postupně zde uvádíme stroje a nářadí, které pořizujeme a používáme. Výběr funguje tak, že si řekneme co potřebujeme a na co, jak hodně to budeme používat a co očekáváme. Muž to upřesní, technicky specifikuje, najde na internetu a prozkoumá různá provedení, zjistí zkušenosti, výrobce, cenu a pak finálně vybere a zakoupí Smile.

Přívěs za auto měl následující požadavky:

 • hladká ložná plocha a kola vně přívěsu, aby jakákoliv nakládka/vykládka materiálu sypkého i pevného o nic nedřela
 • možnost sklopit přední i zadní čelo pro dopravu dlouhého materiálu, prken, trámků apod.
 • větší kola, aby přívěs při jízdě neskákal
 • „V“ oj zajišťující větší stabilitu při jízdě. Podotýkám, že „V“ oj zároveň zmenšuje rejd při otáčení, u auta to tak nevadí, ale u traktoru může dojít ke kolizi oje a zadních kol.
 • Na brzděný příves jsme vzhledem k autu (Octavia), naší řidičské skupině a plánovanému druhu a množství převáženého materiálu  požadavek neměli.

 

Traktor:

Nutným pomocníkem se, dříve než jsem myslela, ukázal traktor.

Požadavky:

 • Malý traktor
 • Lehký – aby co nejméně stlačoval půdu, ale aby udělal nějakou práci
 • bez kabiny – aby mohl jednou projíždět mezi/pod stromy
 • technicky jednoduchý a v dobrém stavu – abychom se pokud možno vyhnuli opravám
 • cenově přijatelný – v této sekci traktorů je šíře výběru, ale i cen, opravdu veliká

Nakonec z toho byl použitý, plně repasovaný japonský traktůrek Shibaura neboli červený kabriolet Hugo.

Příslušenství k traktoru:

 • Přední nakladač jsme řešili opravdu hodně a poměrně dlouho. Zda jej potřebujeme nebo ne. Nakonec jsme řekli, že ne, neb na větší práce budeme stejně zvát bagr a menší zvládneme ručně.
 • Nesený vozík – říkáme mu šuplík – báječná, multifunkční záležitost. Slouží na vození věcí, materiálu, sazenic, nabírání sypkého materiálu z hromady stylem „nacouvám a naberu“.
 • Napichovač balíků – pomocník pro převoz balíků – upozorňuji pouze těch v dobrém stavu. Staré balíky slámy na mulčování musíme vozit na přívěsu nebo po částech v šuplíku.

Postupně přidáváme další nářadí:

Sekačku a obracečku

Pluh
???????????????????????????????

Brány

Nivelační přístroj (stativ a lať)

Jednoduchý nivelák potřebujeme na vyměřování vodoroviny pro stavbu  rybníčků, svejlů, cest, staveb hospodářského zázemí apod. Potěšilo mě, jak je práce s ním jednoduchá a pohodlná. Nejtežší na celém měření je vymyslet design a najít druhého člověka, co běhá s tyčí a má dostatek trpělivosti.
???????????????????????????????

Metry a pásma

Úplně nejvíc využíváme kvalitní navíjecí 50ti metrové pásmo. Je vyrobené z pogumovaného textilu, snadno se navíjí, nekroutí, je pevné, nesmazávají se číslice. Dá se s ním bez problémů měřit i v mokru ( a to je minimálně polovina všech měření) a může se ušpinit od bahna. Doma se pak vytočí do sprcháče, osprchuje a nechá uschnout. Pouzdro se dá rozšroubovat a vyčistit. 

Při doměřování za sucha, kde je potřeba měřit ze dvou míst, používáme jako druhé pásmo kovové 30ti metrové, ale práce s ním není tak pohodlná jako s látkovým. Je i poměrně těžké.
Metrů není nikdy dost, neustále máme v batohu a v autě kovové pásmo 3m,5m a 8m. Nejvíce využívané je 5ti metrové, to 8m je už moc težké a velké.


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz