Home Rodinne zahrady Prirodni zahrady

Jedlé trvalky pomáhají stromům

Divoké trvalky jsou prima, neboť je jednou zasadíme a už moc další péče nevyžadují. Ještě lepší však je, když je můžeme sklízet a dokonce jimi podpořit ovocné stromy a užitečný hmyz.

Jak na to?

Zahradu jednoduše doplníme vhodnými jedlými trvalkami. K nim přidáme i trvalky podporující užitečný hmyz a výživu stromů. Těmto trvalkovým podsadbám se říká guildy a pro jejich výsadbu je ideální využít mulčovací koláč pod ovocnými stromy.
Základem výsadby je kostival. Kostival je dynamický akumulátor živin a svými dlouhými kořeny vytahuje minerály z hloubek na povrch. Každý strom si zaslouží svůj osobní kostival. Kostival je dobré doplnit dalšími trvalkami. Snažme se o pestrou skladbu, která zajistí – jedlou část, výživu, ochranu a potravu pro hmyz. Výsledná skladba by měla být nejen užitečná, ale i pěkná, oku lahodící.

Samozřejmě je potřeba vzít v úvahu stanoviště a půdní podmínky.
Na teplé stanoviště a lehkou půdu budeme volit z řady léčivek a bylinek: echinaceu, šalvěj, řebříček, třezalku, ale klidně i denivky, rebarboru, krvavec, řepík, vlčí bob, lesní jahodník.
Do polostínu a těžších půd pak trvalky typu denivky, rebarbora, jitrocel apod.
Do stínu můžeme umístit rebarboru, libeček, bohyšky, medvědí česnek, bergenii.
Nezapomínejme na cibuloviny v podobě jarních krokusů a sněženek, květnových tulipánů a červnových okrasných česneků.

Zde jsou pro inspiraci vhodné kombinace trvalek do podsadby stromů:
Kostival (dynamický akumulátor živin/minerálů), vlčí bob (váže vzdušný dusík na kořenových bakteriích, jako hrášek), pažitka (vonné silice), denivka (jedlé květy)
Kostival, okrasný česnek (silice, květy pro hmyz), hosta (jedlé mladé výhonky, půdopokryvná, květy pro hmyz), komonice (váže dusík, květy pro včely)
Kostival, medvědí česnek, vratič (odpuzuje hmyz), plicník lékařský
Kostival, šalvěj luční, okrasný česnek, řebříček (léčivka, květy pro hmyz,jedlé mladé lístky – můžete vysadit barevnokvětý kultivar)
Kostival, jitrocel lékařský, tulipány (jedlé okvětní plátky), pampeliška
Kostival, dobromysl, lupina (vlčí bob), třapatka
Kostival, rebarbora, krvavec (mladé lístky do salátu)
Kostival, libeček, hosta
Kostival, máta
Kostival, meduňka, pelyněk pravý
Dále je velmi vhodné do volných míst zakomponovat
jednoletky: měsíček lékařský, afrikány (desinfekce půdy), lichořeřišnice, slunečnice, heřmánek pravý, brutnák, svazenka
a
samovýsevnou zeleninu
: rukola/roketa, mangold, saláty, lebeda zeleno i červenolistá, kopr, fenykl, apod.
Všude, kde je to možné, vysadit vytrvalé cibule a česneky, okrasné i zeleninové – patrová egyptská cibule, vytrvalá cibule ošlejch, okrasné  česneky i vytrvalé lesní česneky, do stínu medvědí česnek, kopečky pažitky. Tyto rostliny vylučují léčivé silice a jejich květy přitahují užitečný hmyz.
DSCN5032
Samostatnou skupinu jedlých trvalek tvoří trvalky expanzivní, nebo jinak náročné, kterým je potřeba věnovat zvláštní pozornost:

  • křen vysaďte na samostatné místo, kde se rytím nepoškodí kořeny okolních stromů
  • výborná jedlá bylina je bršlice kozí noha. Na jaře se mladé lístky sklízí do salátu nebo se z nich dělá špenát, který je chutnější než ze špenátu. Ovšem s bršlicí pozor, její křehké oddenky jsou velmi invazivní a obvykle se jí pak nelze zbavit. Kdo ji chce, doporučuji zapustit do půdy větší vědro s dírami na dně, vystlané netkanou černou textilií, a bršlici pěstovat pouze takto izolovanou
  • přeslička je výborná do hnojivých jích, obsahuje velké množství křemíku. Ovšem je velmi invazivní a opravdu nezničitelná, takže pokud ji budete dávat na zahradu, tak opět s velkou obezřetností do zapuštěné nádoby
  • stejně tak je vhodné mít na zahradě malý flek kopřiv, do jarních salátů, čajů a velikonoční nádivky jsou k nezaplacení, později je sklidíte do kompostu a hnojivých jích, nenechte ji vysemenit, kontrolujte rozrůstání

Výhodou trvalkových guildů, na rozdíl od trvalkových záhonů, je velká vitalita převážně divokých rostlin, jejich snadná dostupnost a rychlé množení.

Při výsadbě se můžete opravdu vyřádit. Vyhrajte si s různou texturou  a barvou listů, kombinujte květy barvou i dobou květu. Sklízejte části rostlin časně od jara a využívejte jako posypku místo pažitky nebo mladé lístky na obohacení salátů, květy pak na jejich dozdobení. Přerostlé rostliny můžete částečně seříznout a použít na místě jako mulč, nebo přidávat do kompostu či využít na hnojivé a ochranné jíchy.

Podporujte své stromy a hmyz na zahradě, užívejte krásu a čerpejte zdraví a radost z trvalkových quildů.

Text a foto: Jitka M.
leden 2018


Na všechny články a fotografie na těchto stránkách se vztahují autorská práva.
Jejich šíření a publikování je možné jen se souhlasem autora. Děkuji. © Jitka Mušková
 
 
Designed by ITCzech.cz